Виявилося, що більша частина українців не знає, про що йдеться у мирному плані президента Володимира Зеленського. Але запропонувавши обрати до трьох варіантів відповіді та ознайомивши з «матчастиною», соціологи з Центру Разумкова на замовлення ZN.UA запитали українців, які три пункти мирного плану вважають найважливішими для виконання. Результат показав, що понад третина наших громадян – 34,7% упевнені, що всі пункти однаково важливі, пише Тетяна Силіна у своїй статті «Що відомо українцям про мирний план президента Зеленського»?
Проте пальму першості очікувано отримав пункт №6 – виведення російських військ та припинення бойових дій, відновлення державного кордону України з Росією. Його обрали 37,9% опитаних громадян.
Тетяна Силіна нагадала, що формула Зеленського орієнтована більше на зарубіжжя, тому побудована вона таким чином, що її перші три позиції — радіаційна та ядерна безпека; продовольча безпека; енергетична безпека – найбільш важливі та цікаві для наших партнерів. Проте, як зазначила авторка, через ядерні загрози Росії, що ще частішали останнім часом, і нагнітання ситуації навколо Запорізької АЕС третину українців – 33% – назвали перший пункт мирного плану Києва — ядерну безпеку — найважливішим.
А ось наступні два пункти, які посіли у респондентів восьме та сьоме місце, — явно не в головних пріоритетах українців. Так, продовольчу безпеку обрали лише 8,1% респондентів, енергетичну — 10,9%.
«Для українців сьогодні набагато важливіше (і це показали результати дослідження) — відновлення територіальної цілісності України та підтвердження її кордонів із Росією згідно зі Статутом ООН: пункт №5 у плані Зеленського пріоритетним назвали 27,5% респондентів», – пише автор.
Більш ніж кожен п'ятий українець – 22% – наголосив на важливості звільнення всіх полонених та депортованих до Росії. Бо, як пише Тетяна Силіна, наша перемога буде неповною, якщо сотні тисяч співгромадян не зможуть відсвяткувати її разом із нами на Батьківщині, а агресор продовжить знищення національної ідентичності вивезених українських дітей.
У правосуддя та відновлення справедливості українці, зважаючи на все, вірять мало. Лише 18,7% опитаних обрали пункт №7 формули миру. Він передбачає створення:
- спеціального трибуналу для розслідування та судового переслідування винних у злочині агресії Росії проти України;
- міжнародного механізму відшкодування агресором усіх збитків, завданих нашій країні та її громадянам цієї війни.
«Чи вітчизняна судова система так підірвала віру українців у правосуддя та справедливість. Чи то результати розслідування трагедії дев'ятирічної давності — збиття росіянами літака рейсу МН-17 і рішення Окружного суду Гааги, який так і не дістався Путіна і вищого керівництва РФ. Чи то «рішучість» та «активність» наших західних партнерів у пошуках механізму передачі Україні заморожених активів РФ…», – зазначає автор.
При цьому ставлення українців до трьох останніх пунктів мирного плану президента Зеленського чимось здивувало, чимось засмутило. Лише 3,1% українців назвали важливим пункт №8 формули миру — запобігання екоциду, необхідність захисту довкілля. І це відверто засмутило.
«Такий результат опитування після екологічної катастрофи внаслідок підриву Каховської ГЕС? Після спалених у результаті війни мільйонів гектарів українських лісів та мільйонів загиблих тварин — домашніх та диких? З таким ставленням до екологічних проблем ми хочемо вступити до Євросоюзу з його «зеленим переходом» та зацикленістю на екології?», – пише Силіна.
Дещо здивували інші результати. Чомусь пункт №10 — фіксацію завершення війни, включаючи документ, підписаний усіма сторонами, — обрало вдвічі більше респондентів (14,6%), аніж пункт №9 — недопущення ескалації, побудова архітектури безпеки, включаючи гарантії безпеки для України, який назвали лише 7% учасників опитування.
«Ні, ми зовсім не хочемо сказати, що договір про закінчення війни не потрібен, що це зайвий пункт плану. Просто хочемо нагадати відому істину: жоден договір з Росією не вартий паперу, на якому він написаний. Тому, на наш погляд, гарантії безпеки для України, причому бажано у вигляді членства в НАТО, набагато важливіші, ніж ще один папірець, підписаний з Москвою», – підсумувала авторка.
Усі згадані у тексті дані – результати соціологічного опитування Центру Разумкова. Опитування на замовлення ZN.UA проводилося з 23 по 28 червня 2023 року методом face-to-face у 22 областях України та м. Києві. Опитано 2018 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки вбирається у 2,3%.
Нагадаємо, формула миру Зеленського складається з 10 пунктів :
- Радіаційна та ядерна безпека.
- Продовольча безпека.
- Енергетична безпека.
- Звільнення всіх полонених та депортованих.
- Виконання Статуту ООН та відновлення територіальної цілісності та світового порядку.
- Виведення російських військ з України та припинення бойових дій.
- Справедливість.
- Екоцид.
- Недопущення ескалації.
- Фіксація закінчення війни.
Сам Зеленський заявляв, що якщо виконувати нашу формулу миру, то зможемо дипломатично зафіксувати закінчення російсько-української війни. Він наголосив, що важливим моментом є гарантії безпеки для України.