Президент України Володимир Зеленський 19 лютого провів телефонну розмову з президентом Франції Еммануелем Макроном.
«Говорили про оборонну співпрацю та наближення миру. Підбили підсумки останніх візитів і детально обговорили наступні дипломатичні заходи, зокрема, щодо реалізації нашої десятикрокової #ФормулиМиру», - йдеться у Telegram-каналі президента.
«Формулу миру» Зеленський представив у вересні на 77-й сесії Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку.
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Формула миру Зеленського
- Радіаційна та ядерна безпека. Росія повинна вивести з території Запорізької АЕС своїх бойовиків, після чого контроль перейде до МАГАТЕ та українського персоналу, що дозволить відновити нормальне підключення станції до енергомережі, щоб ніщо не загрожувало стабільності реакторів. Зеленський також закликав країни G19 змусити Росію відмовитися від будь-яких погроз ядерною зброєю. Підставою для таких зусиль може бути Будапештський меморандум і відповідні можливості держав-підписантів.
- Продовольча безпека. Необхідно підтримувати і розширювати експортну зернову ініціативу.
- Енергетична безпека. Ударами російських ракет та іранських дронів зруйновано близько 40% української енергоінфраструктури. Україні потрібно більше систем ППО, щоб захищатися від цього. При цьому Росія може в будь-який день відмовитися від ударів по українській енергогенерації та по об’єктах, що задіяні в постачанні води й тепла людям, якщо справді зацікавлена в поверненні миру. Також варто обмежувати експортні ціни на російські енергоносії.
- Звільнення всіх полонених і депортованих. Тисячі наших людей – військових і цивільних – у російському полоні, над ними там знущаються. Крім того, українська влада поіменно знає майже 11 тисяч дітей, які були депортовані в Росію. Також відомо про сотні тисяч депортованих дорослих. До цього додаються політв’язні – українські громадяни, свободу яких російська влада обмежує на окупованих територіях, зокрема в Криму.
- Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку. Росія повинна підтвердити територіальну цілісність України в межах відповідних резолюцій Генеральної Асамблеї ООН і відповідного масиву договірно-правових документів.
- Виведення російських військ з України і припинення бойових дій.
- Справедливість. Створити спеціальний трибунал щодо злочину агресії Росії проти України та міжнародний механізм для відшкодування всіх збитків, завданих цією війною, за рахунок росіян.
- Екоцид. Створити платформу для оцінки збитків, завданих війною довкіллю, зокрема забруднення води, ґрунтів та атмосфери, спалення лісів, замінування.
- Недопущення ескалації. Україна не є членом будь-якого з альянсів, перебуває між євроатлантичним світом і російським імперіалізмом. Тому українська влада підготувала проєкт договору Kyiv Security Compact щодо гарантій безпеки і запропонувала його партнерам.
- Фіксація закінчення війни. Сторони мають підписати відповідний документ.