Україна запропонувала «формулу миру», і якщо її виконувати, то зможемо дипломатично зафіксувати закінчення російсько-української війни, заявив президент Володимир Зеленський під час пресконференції до річниці повномасштабного вторгнення РФ. Він зауважив, що важливим моментом є гарантії безпеки для України.
«Я просто не думаю теоретично, як можуть йти ті переговори і що це таке. Ми робимо конкретні кроки. Україна ініціювала «формулу миру» на саміті G20. Хоча так хотілося, щоб було дійсно вже у всьому світі G19. Тим не менш, ми презентували «формулу миру», там крок за кроком як ми бачимо, і результат – те, що зробила Росія тут і, як це впливає на все. Не тільки на нашу безпеку», – заявив президент.
Він додав, що є різні кризи, викликані агресивними кроками РФ. Наприклад, окупації Запорізької атомної електростанції, блокування моря, всіх ланцюжків «харчової безпеки» тощо.
«Сьогодні ми бачимо зацікавлення у виконанні цієї формули миру та її підтримки. Наступним кроком я бачу залучення ще більшої кількості держав для проведення установчого саміту. Хочеться, щоб він був результативним, хочеться дійсно дотиснути і добити, щоб він був. Щоб там була велика кількість держав. Я працюю з нашою командою і з партнерами над тим, щоб були не лише стратегічні держави, які нас підтримують з перших днів, хвилин, секунд цієї неспровокованої війни. Ми працюємо над тим, щоб були представники різних континентів», – зазначив Зеленський.
За його словами, команда працює над тим, аби залучити до «формули миру» Латинську Америку та представники великого Африканського континенту.
«Я б хотів, щоб була Індія. Був Китай. Так це правда – наше завдання залучити абсолютно всіх. І показати світу – ось вона повага до територіальної цілісності, до статуту ООН, до життя, до права людей жити. І я вважаю, чим більше ми залучимо країн з різних континентів світу, тим більше буде наша потужна підтримка», – додав президент.
Запропоновану Україною «формулу миру» Зеленський вважає демократичною. За його словами, підхід дуже простий – щоб було менше ризиків зменшення держав, які будуть нас підтримувати.
«Ми це запропонували. Там є фіксація миру або кінця війни. І він дуже важливий. Бо нам потрібні гарантії безпеки. І це потрібний пакет безпеки для України та українців. І вже ми бачимо, що ця війна має великий вплив, тож гарантії безпеки для всієї Європи. І тоді, коли є виконання, а значить і повага до міжнародного права, до людей України, якщо це виконуватиметься, ми дійдемо до дипломатичної фіксації кінця цієї війни. Але до того моменту треба виконати всі пункти поваги», – підсумував Зеленський.
Президент України Володимир Зеленський у річницю повномасштабного вторгнення РФ звернувся до українців. Він пригадав, що останній рік став для нас роком «болю, жалю, віри та єдності». Він опублікував відео з нарізкою кадрів, які відтепер у кожного українця асоціюватимуться з кровопролитною війною, незаконно початою проти нас Росією.