Forbes: Росія і Білорусь погрожують Україні новим наступом з півночі, але це дурна ідея

Поділитися
Forbes: Росія і Білорусь погрожують Україні новим наступом з півночі, але це дурна ідея © Міноборони Росії / Telegram
Експерти пояснюють, чому Москві вигідніше вдавати, що вона готує наступ з півночі, але не йти в атаку по-справжньому.

Вісім місяців тому російські війська на півдні Білорусі перейшли кордон України, розширивши війну, яку Росія веде проти сусідньої країни вже майже десятиліття. Російські батальйони почали наступ на Київ, до якого від білоруського кордону потрібно подолати трохи більше 100 кілометрів.

Втім, до столиці вони так і не дійшли. Російські війська були розпорошені вздовж доріг і автострад. А українська піхота рознесла вщент їхні лінії забезпечення. Тож російські підрозділи зупинилися, зазнали поразки і потім відступили в Білорусь для перегрупування перед відправкою на східній і південний фронти.

«Тепер, більш ніж через 200 днів після того, російські сили вдруге накопичуються в Білорусі. Точно незрозуміло, навіщо. Але якщо їхній план - відкрити північний фронт, що ж, це досить тупий план», - пише Forbes.

Російські сили на сході і півдні України ледве трималися під тиском подвійного українського контрнаступу, коли 7 жовтня білоруський автократ Аляксандр Лукашенко оголосив, що він домовився з Владіміром Путіним розгорнути спільні російсько-білоруські сили «у зв’язку з ескалацією на наших західних кордонах». Вочевидь, він мав на увазі українські атаки в Харківській області, яка межує з західними кордонами Росії. Але білоруський лідер «не визначив чітко параметри розгортання», - зауважили в Інституті дослідження війни (ISW).

Впродовж чотирьох днів після того у Штабі Збройних сил України пильно стежили російськими і білоруськими силами, шукаючи ознаки, які б говорили, що вони формують нові бойові підрозділи. Білорусь продовжує дозволяти Росії використовувати її повітряних простір. Але «ознак формування наступальних груп на території Республіки Білорусь і перекидання військ… не спостерігається». Пізніше експерти ISW зафіксували, що Білорусь залізницею транспортує зброю і техніку в місця, де базуються виснажені підрозділи Росії.

«Білоруський рух техніки в Росію свідчить, що російські і білоруські сили, швидше за все, не утворюють формування в Білорусі», - зауважили в ISW.

Очевидно, чому Москва хоче, щоб Мінськ їй допоміг. Російська армія втратила близько 100 тисяч солдатів вбитими і пораненими з лютого. Також захисники України знищили 7 тисяч одиниць російської техніки включно з танками, бронемашинами і іншим важливим обладнанням. Армія Росії виснажується. Відчайдушна спроба провести мобілізацію, щоб відправити на війну ще 300 тисяч росіян, вже згасає. Багато мобілізованих - це старі і непридатні для служби чоловіки. Якість техніки «значно нижча, ніж було забезпечення у раніше розгорнутих військ», - повідомили в Міністерстві оборони Великої Британії. Кремль відправляє непідготовлених призовників в Україну після всього кількох днів тренувань. Вони здаються в полон або гинуть дуже скоро після прибуття на фронт.

У Білорусі є 60-тисячна армія. Але вона не краща, ніж російська, хоч і ще не зазнала втрат. Цілком можливо, що Лукашенко не хоче витрачати на вже програну війну ту невелику військову силу, яка ще є в його країни.

Інший фактор - це погода. В Україні стає холодно і вогко. Болото на початку зими абсолютно не сприяє наступальним військовим операціям. Не дивно, що і раніше бойові дії в Україні припинялися в листопаді і грудні, а потім відновлювалися, коли земля замерзала в січні. Якщо Білорусь відправить війська в Україну зараз, ці сили ще зможуть скористатися кількома тижнями хорошої погоди перед тим, як загрузнути.

На думку наукового співробітника кафедри воєнних досліджень Королівського коледжу Лондона Майка Мартіна, підводить до простого висновку.

«Росіяни і білоруси лише позують на північному кордоні України», - сказав він.

Українська армія змушена ділити свої бригади для участі в наступі на двох фронтах. І, вочевидь, їй доводиться готуватися до появи третього фронту. У неї немає великої кільок добре підготовлених військових у запасі. Вистачило лише кількох заяв і вантажів з боєприпасами, щоб створити враження, ніби Росія і Білорусь готуються атакувати Київ. Через це українській стороні доводиться тримати сили в резерві на випадок, якщо доведеться захищати столицю. А отже цей ресурс не можна використати в контрнаступі на інших фронтах.

«Не зрозуміло, чи вони перейдуть кордон. У всякому разі, українські війська залишаються на місці. І це вже дає певний військовий ефект незалежно від того, перейдуть російсько-білоруські сили кордон чи ні», - пояснив Мартін.

Російські сили ледве тримаються вздовж довгого фронту, який вони вже встановили. Відкриття ще одного неминуче ще більше перевантажить наявні підрозділи і пришвидшить їхню поразку.

Для Росії подавати сигнали про підготовку наступу з півночі разом з білорусами - це розумна стратегія, оскільки це може трохи ослабити тиск на російські батальйони. Але початок реального наступу з Білорусі - це було б тупо. Втім, Мартін зауважує, що це не означає, що Москва не спробує влаштувати такий наступ все одно.

«Росія зробила багато дурних речей впродовж цієї війни. Тож нічого не можна відкидати», - пояснив він.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі