Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет заявив, що не задоволений статусом митрополії Православної церкви України (ПЦУ) й вірить, що прийде час, коли "все православ'я визнає українську церкву не митрополією, а патріархатом". Про це він сказав в інтерв'ю "Радіо Свобода".
"ПЦУ є офіційно визнана Вселенським патріархом. Але в Україні існує Київський патріархат. Тому що ми не задоволені статусом митрополії. Ми більше 25 років існуємо як патріархат. І народ обирав патріархів. Я – третій патріарх. А до мене був патріарх Володимир, патріарх Мстислав. Патріархи були! І тому для України ми є патріархат. А для зовнішнього світу, тобто для православного світу, ми є Київська митрополія", – сказав Філарет.
За його словами, визнання Київського патріархату станеться тоді, коли все українське православ'я буде об'єднано в одну церкву.
15 грудня 2018 року на Об'єднавчому соборі в Софії Київській був обраний голова помісної української церкви – Православної церкви України. Ним став митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній. 30 січня було офіційно зареєстровано Київську митрополію ПЦУ.
6 січня Україна отримала томос про автокефалію ПЦУ, підписаний Вселенським патріархом Варфоломієм напередодні. Церемонія передачі палиці й томосу митрополиту Епіфанію офіційно завершила процедуру отримання Україною церковної незалежності. 9 січня усі члени Синоду Вселенського патріархату підписали документ, чим технічно завершили його оформлення.
Докладніше про перспективи помісної церкви читайте в матеріалі Катерини Щоткіної "Визнай самого себе" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".