Війна, яку розпочала Росія, змусила багатьох українців переїхати в інші регіони України та стати внутрішньо переміщеними особами (ВПО). Вони часто знаходять тимчасовий притулок у гуртожитках.
Керівники установ, яким належать гуртожитки, часто вимагають, щоб мешканці укладали з ними договори користування приміщеннями тимчасового проживання ВПО (договори тимчасового проживання).
Фахівці «Безоплатної правничої допомоги» пояснили, чи законна така вимога.
Вони зазначили, що внутрішньо переміщеним особам можуть запропонувати укласти договір тимчасового проживання, якщо гуртожиток належить до фонду житла, призначеного для тимчасового проживання ВПО, який формується органами місцевого самоврядування.
Проживання у гуртожитку безоплатне для ВПО. Однак вони зобов’язуються оплачувати житлово-комунальні та інші послуги, які визначаються договором, укладеним між ВПО та уповноваженим органом, якому належить гуртожиток.
Обов’язок платити за житлово-комунальні та інші послуги виникає з дня підписання між ВПО та уповноваженим органом договору тимчасового проживання в житлових приміщеннях гуртожитку.
На який термін надається безкоштовне житло ВПО
Житло з фонду безоплатно надається ВПО у тимчасове користування на строк до одного року.
Цей термін можна продовжити, якщо:
- людина не втратила статус ВПО (за яких умов втрачається статус ВПО, ми писали тут);
- якщо ВПО не отримали в користування іншого житла (наприклад, не придбали, орендували самостійно тощо).
Для цього за 60 днів до закінчення строку договору користування ВПО має подати відповідну заяву до органів місцевого самоврядування.
Якщо це не зробити вчасно, то можна втратити право на продовження договору. Після закінчення строку дії договору ВПО зобов’язана звільнити житлове приміщення упродовж трьох днів.
Житлові приміщення з таких фондів не підлягають приватизації, обміну та поділу, наданню їх в піднайм та не можуть використовуватися для вселення інших осіб в момент дії раніше укладених договорів.
ВПО мають законне право на проживання в гуртожитках лише після укладення договору тимчасового проживання. У цьому договорі, зокрема, зазначається, що ВПО обов’язані сплачувати за житлово-комунальні та інші послуги, які визначаються таким договором.
Нагадаємо, чи можна відновити отримання допомоги на проживання ВПО у разі повернення з-за кордону чи після повторної евакуації.