Допомога ВПО: чи можна її оформити повторно

Поділитися
Допомога ВПО: чи можна її оформити повторно © ДСНС України
Це стосується переселенців, які повернулися з-за кордону або евакуювалися повторно.

Українці, які змушені були покинути свої домівки та стати внутрішньо переміщеними особами, можуть отримати грошову допомогу від держави.

Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, чи можна відновити отримання допомоги на проживання ВПО у разі повернення з-за кордону чи після повторної евакуації.

Відповідно до п. 2 Постанови Кабміну №332 від 20.03.2022 р. з 1 серпня 2023 р. допомога призначається на шість місяців внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця внутрішньо переміщеній особі або уповноваженій особі на внутрішньо переміщену особу у випадку недієздатності отримувача або дитину.

Ключовим моментом в цій ситуації є звернення за допомогою вперше.

Тобто, якщо особа раніше отримувала допомогу і або самостійно скасувала її у зв'язку з виїздом за кордон чи з поверненням до покинутого місця проживання, або їй було припинено виплату допомоги після проведення перевірки – така особа, на жаль, не може претендувати на її отримання знову.

В той же ж час п. 5 Постанови говорить, що допомога призначається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.

Наприклад, з початком повномасштабного вторгнення особа перемістилася з м. Харкова, оформила довідку ВПО, але допомогу на проживання не отримувала. Згодом повернулася додому, але через часті обстріли вирішила повторно переміститися.

Така особа й буде вважатися такою, що повторно перемістилася, і зможе отримувати допомогу на проживання ВПО, оскільки звернеться за нею вперше.

Але якщо така особа раніше отримувала допомогу, факт повторного переміщення не матиме значення, бо ключовим моментом є звернення за допомогою вперше.

Чи може отримувати допомогу на проживання особа, яка повернулася з-за кордону

Якщо особа з початком війни виїхала за кордон, а тепер повернулася в Україну, то вона також не зможе отримувати допомогу. Відповідно до п. 8 Постанови допомога внутрішньо переміщеній особі непризначається, якщо така особа на дату звернення по допомогу перебувала за межами території України більш як 30 календарних днів підряд.

Виняток становлять ситуації, якщо така особа перебувала за кордоном:

  • у службовому відрядженні;
  •  з метою оздоровлення дітей;
  • на стажуванні;
  • на лікування або реабілітації;
  • у зв'язку з хворобою;
  • у зв'язку зі смертю членів своєї сім’ї та родичів;
  • доглядаючи за хворою дитиною віком до 18 років;
  • перебуваючи у закладах охорони здоров’я, судових та правоохоронних органах;
  • і може підтвердити це документально.

У такому разі після повернення з-за кордону особа може оформити допомогу на проживання ВПО. Юристи нагадали, законодавство може зазнати змін та підходи до виплати допомоги на проживання можуть бути переглянуті.

Зокрема, нещодавно Ірина Верещук повідомила про розробку проекту Постанови Кабміну для підтримки громадян, які отримали притулок в інших державах, але повернулися в Україну. Проектом передбачається, що такі особи, які вперше звертаються за призначенням виплат ВПО, матимуть право на їх отримання через 15 днів після повернення.

Статус ВПО дає право на отримання допомоги від держави. Нагадаємо, хто може втратити статус ВПО та як цьому запобігти.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі