Під час воєнного стану трудові відносини між роботодавцем та працівником регулюються певним законодавством. Деяким працівникам, які йдуть у відпустку, необхідні додаткові дні.
Фахівці Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці розповіли про нюанси надання додаткової відпустки під час війни.
Відповідно до позиції 77, розділу XXXIII «Загальні професії в усіх галузях господарства» Додатка 1 Списку виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, затвердженим постановою Кабміну № 1290 (у редакції постанови КМУ від 07.07.2022 р. № 767), правом на щорічну додаткову відпустку за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці тривалістю до чотирьох календарних днів користуються кухарі, які працюють біля плити.
Фахівці зазначили, що тривалість відпустки за роботу у шкідливих і важких умовах праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в цих умовах.
Згідно із законом №2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» відповідно до частини 1 статті 12 якого у період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік.
«Можливість оформлення протягом періоду воєнного стану щорічних додаткових, соціальних, навчальних та інших відпусток тривалістю та на умовах, визначених законодавством про відпустки, не обмежується Законом №2136», – йдеться у повідомленні.
Раніше ми писали, чи має право роботодавець зі своєї ініціативи розірвати трудовий договір з працівником у період його тимчасової непрацездатності.