Держава має допомогти абітурієнту-пільговику стати конкурентноспроможним під час вступу, а не приховати його знання – оглядачка

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Держава має допомогти абітурієнту-пільговику стати конкурентноспроможним під час вступу, а не приховати його знання – оглядачка
У президентському законопроєкті щодо вступу до вишів без ЗНО абітурієнтів з окупованих територій є свої "але".

За ініціативою президента Володимира Зеленського у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №3734, який дозволяє абітурієнтам з ОРДЛО вступати без зовнішнього незалежного оцінювання до будь-якого вишу країни і навчатися безплатно на спеціально виділених бюджетних місцях. У своїй статті для ZN.UA Оксана Онищенко пояснює, які ідеї законопроєкту вплинуть на якість вищої освіти в Україні загалом. 

Зеленський визначив законопроєкт як невідкладний. Адже відкладати із внесенням змін вже немає куди — от-от почнеться вступна кампанія. Однак, як зазначила Онищенко, змінювати щось у механізмах вступної кампанії буквально напередодні - це не дуже хороша практика.  

“Та це не єдина проблема законопроєкту. Кажуть, одна з причин його появи — те, що у зв’язку з карантином закрито КПВВ, отже, абітурієнти з ОРДЛО не можуть приїхати на підконтрольні території, щоб скласти ЗНО”, - додала авторка  

Однак, Онищенко звернула увагу на те, що пандемія і закриття кордонів тривають не перший місяць, а цю проблему почали розв’язувати лише зараз. 

“Заради справедливості варто сказати, що автори законопроєкту не винайшли велосипеда. В усі часи влада намагалася розв’язувати соціальні проблеми за рахунок освіти, тому що це найдешевший і найкрасивіший спосіб. Хоча найбільш соціальнонезахищеним популістські ідеї насправді не допомагають. Бо завдання держави — не приховувати відсутності знань у пільговика, а допомагати йому стати конкурентоспроможним у вступній кампанії. Наприклад, організувати якісні дистанційні курси за шкільною програмою чи оплачувати навчання на підготовчих курсах, надавши житло та достойну стипендію”, - пише авторка.  

За словами Онищенко, тоді добре підготовлений абітурієнт піде на ЗНО і разом з іншими візьме участь у чесному і прозорому вступному конкурсі, який для нього так само важливий, як і для інших. Адже чесна прозора процедура вступу може захистити права всіх абітурієнтів. Водночас вступні іспити і різноманітні «позаконкурсні конкурси» містять багато корупційних ризиків. 

“До речі, у президентському законопроєкті є норма, що дозволяє вступнику з ОРДЛО і Криму протягом року безплатно навчатися на підготовчих курсах, отримуючи при цьому стипендію, а далі вступати як внутрішньо переміщені особи, тобто із ЗНО. І це хороша ідея. Однак є кілька «але». Перше: якщо абітурієнти матимуть вибір — пахати рік на підготовчих курсах чи одразу вступити без ЗНО на бюджет, що обере більшість? Думаю, питання риторичне”, - пише авторка. 

До того ж невідомо, хто оплачуватиме такі курси та стипендію. У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться про те, що він не потребує додаткових витрат з державного бюджету. Однак, експерти Головного науково-експертного управління парламентського апарату дипломатично зауважили, що це «не повною мірою відповідає дійсності». Вони нагадали, що відповідно до вимог Бюджетного кодексу та регламенту Верховної Ради, «у разі внесення законопроєкту, проєкту іншого акта, прийняття якого призведе до зміни показників бюджету (надходжень до бюджету та/або витрат бюджету), суб'єкт права законодавчої ініціативи зобов'язаний додати фінансово-економічне обґрунтування (включаючи відповідні розрахунки)».  

Саме таке обґрунтування, а не вступ без ЗНО, було б реальною допомогою абітурієнтам з ОРДЛО і Криму. Без цього всі ідеї залишаться популістськими розмовами, додала авторка. 

Детальніше про те, як президентський законопроект вплине на вступну кампанію і на якість вищої освіти читайте у статті Оксани Онищенко “Роздача пряників і слонів”. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі