Офіс Генерального прокурора повідомив, що Держбюро розслідувань буде розслідувати справу про незаконне стеження за журналістами проєкту Bihus.Info. Вже відкрито кримінальне провадження, відповідно до ч. 1 ст. 359 ККУ — незаконне встановлення та використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації у приміщенні заміського комплексу на території Київської області.
Санкції цієї статті передбачаю покарання у вигляді позбавлення волі на термін від семи до десяти років.
Саме тому, що до цієї справи причетні правоохоронні органи, досудовим розслідуванням займеться ДБР.
"Свобода слова є невід'ємною складовою демократичного суспільства і фундаментальним принципом правової держави. Порушення прав журналістів є неприпустимими і підлягають ретельному розгляду та належній реакції, — наголосив генпрокурор Андрій Костін. — Органи прокуратури мають зобов'язання гарантувати захист журналістів від будь-яких форм тиску та переслідувань, а журналісти — отримувати інформацію про цю роботу".
Нагадаємо, після проведення власного розслідування журналісти Bihus.Info повідомили, що незаконним стеженням за ними займалися працівники Департаменту захисту національної державності СБУ. До встановлення техніки могли залучати також Департамент оперативно-технічного забезпечення. На це у Службі відповіли, що ситуація пов'язана з протидією наркодилерам. На відео, з якого й почався скандал, потрапили кадри, як деякі працівники проєкту вживали заборонені речовини. Разом з цим з СБУ таки звільнили керівника ДЗНД Романа Семенченка. Сталося це 31 січня — ще до публікації результатів розслідування редакції.
Детальніше про ситуацію — у матеріалі Інни Ведернікової та Тетяни Бузрук "Внутрішній фронт. Хто й навіщо тисне на антикорупційних журналістів і активістів" на ZN.UA.