Чорнобильська зона може стати територією розвитку енергетики та науки – експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Чорнобильська зона може стати територією розвитку енергетики та науки – експерт Україна повинна навчитись максимально ефективно використовувати зону відчуження біля Чорнобильської АЕС © Myroslava / Depositphotos
Розвиток в зоні відчуження комплексу відновлюваної енергетики дозволить Україні змінити негативний імідж зони відчуження.

Україна повинна скористатися своїм унікальним досвідом ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та забезпечити перспективу перетворення Чорнобильської зони відчуження в потужний центр розвитку енергетики, промисловості та науки, заявив голова громадської ради Державного агентства України з управління зоною відчуження, засновник Чорнобильського інституту досліджень та розвитку Віталій Дем'янюк.

В інтерв'ю для DT.UA голова ради розповів, що правильне використання ресурсу зони дозволить зробити її привабливою як з наукової, так і з економічної точки зору. Зокрема – в галузі розвитку альтернативної енергетики та ефективного поводження з ядерними відходами.

"У зоні відчуження можуть зійтися відразу кілька векторів докладання зусиль. Один із них - альтернативна енергетика. Причому альтернативна енергетика може бути різноплановою, починаючи від можливості вирощування енергетичних культур з подальшим їх використанням у межах зони відчуження для виробництва електрики, тепла, біогазу, використання існуючих обсягів біомаси як палива та продовжуючи використанням уцілілої й функціонуючої енергетичної інфраструктури (електромережевого господарства) для розвитку альтернативної електроенергетики. Ще один варіант - створення сонячної електростанції. Це буде за всіма стандартами чиста електроенергія", – зазначив він, підкресливши, що для "Енергоатому" створення в Чорнобильській зоні комплексу відновлюваної енергетики могло б стати не тільки економічним, але й іміджевим надбанням.

За словами Дем'янюка, який виступає також головою наглядової ради компанії, що має досвід поводження з ядерними відходами в Україні, ще один вектор розвитку Чорнобильської зони – це розвиток інфраструктури з ефективного та безпечного зберігання відпрацьованого ядерного палива.

Так, створення в зоні Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) дозволить перепоховати ядерні відходи, за зберігання яких "Енергоатом" сьогодні змушений платити Росії.

"Це дасть змогу уникнути щорічних платежів у розмірі до 250 млн дол., які НАЕК "Енергоатом" перераховує росіянам за тимчасове зберігання відпрацьованого ядерного палива. Це наша енергетична незалежність. У цьому ж ряді стоїть питання про необхідність створення власного сховища "осклованих" радіоактивних відходів українських АЕС. Це допоможе уникнути як матеріальних втрат, так і політичного тиску з боку Росії", – підкреслив експерт.

За його словами, з розвитком технологій відпрацьоване ядерне паливо може бути використано повторно, а в Чорнобильська зона може стати територією промислового та наукового користування.

"Дослідження в зоні відчуження можуть становити і становлять інтерес не тільки для України, а й для всього людства", – резюмував Дем'янюк.

Читайте також: Поляки створять віртуальний музей Чорнобиля

Нагадаємо, у квітні гендиректор ЧАЕС Ігор Грамоткін в інтерв'ю DT.UA відзначив, що Чорнобильська зона може бути використана в якості бази для двох основних видів діяльності: поводження з радіоактивними матеріалами і розміщення об'єктів альтернативної енергетики.

Детальніше про перспективи розвитку Чорнобильської зони відчуження читайте в інтерв'ю Алли Єрьоменко з Віталієм Дем'янюком у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі