Через кордон «по-білому»: практичні поради щодо безпечного перетину кордону

ZN.UA Опитування читачів
Поділитися
Через кордон «по-білому»: практичні поради щодо безпечного перетину кордону © depositphotos/Zysko

На міжнародних переходах України, особливо на польському напрямку, навіть в умовах обмеження виїзду певних категорій громадян за кордон трафік улітку б’є всі рекорди. Звісно, фінансові потоки курсують разом із людьми в обидва боки. Водночас багато подорожувальників недостатньо добре обізнані з вимогами чинного законодавства й можуть утрапити в халепу, переміщуючи валютні цінності за кордон або з-за нього. З огляду на те, що консультації регіональних митних управлінь доступні не всім і часто не дають вичерпних відповідей на всі запитання, сподіваємося, що наша стаття стане в пригоді законослухняним співвітчизникам.

Усе своє везу з собою

Під час перетину кордону є три основних моменти.

Перший — прискіпливо перевіряють документи, що надають право виїзду за кордон.

Другий — блокують заборонені для переміщення через митницю товари та предмети.

Третій — громадяни проходять перевірку на дотримання фінансових обмежень.

Саме на фінансових переміщеннях зупинімося докладніше, адже помилка може дорого обійтися подорожувальнику.

Отже, дозволена при перетині кордону сума є фіксованою. Це відомо практично всім. На валюту, що не перевищує еквівалента 10 тис. євро на одну особу, жодних документів не потрібно, тож громадяни прямують до «зеленого коридору».

Варто зауважити, що зазначений ліміт поширюється на всіх членів сім’ї, які перетинають кордон, зокрема й на неповнолітніх дітей. Причому враховується не лише долар, євро чи польські злоті, а й гривня.

Проте громадянин має право перевезти й більшу суму валюти, якщо має таку потребу. Адже не секрет, що багато наших співвітчизників фінансово допомагають родичам, вимушено переміщеним на територію тієї-таки Польщі. Буває й навпаки — родичі, котрі проживають на території Євросоюзу, вже працевлаштувалися й допомагають членам сім’ї, які залишилися в Україні. А хтось уже попрацював за кордоном, накопичив певні кошти й повертається з ними в Україну.

А буває й так: люди банально не ризикують залишати вдома заощадження, а банки, особливо з огляду на «драконівські» комісії за внесення євро на рахунок, не кожному підходять. У такому разі, з урахуванням загострення криміногенної ситуації, діє принцип «все своє везу з собою».

Квитанція каси банку

Можливо, комусь це не сподобається, але наразі єдиним виправдувальним документом на випадок вивезення понаднормової валюти за межі України є квитанції каси банку про видачу валюти з депозиту. Це означає: якщо ви «вчора» ввезли певну суму через кордон, «завтра» вивезти її у зворотному напрямку вже не матимете змоги, навіть коли пред’явите на митному пості свіжу декларацію про ввезення валюти в Україну або матимете інші документи про легальний дохід у валюті.

А оскільки мінімальний строк валютного депозиту — три місяці, навіть легально ввезену до країни валюту ви не перемістите за кордон раніше, ніж він спливе.

Де-факто й трьох місяців буде замало, щоб прямувати з понадлімітною сумою до іншої країни, адже, крім мінімального строку валютного депозиту, є ще й обмеження на зняття готівки — 100 тис. грн (близько 2500 євро) на день.

За наявності квитанцій каси банку про зняття готівки на митниці заповнюють декларацію про переміщення валютних цінностей, де зазначають джерело накопичення (зазвичай це заощадження) та мету вивезення до іншої країни (причиною може бути придбання товарів, оплата оренди житла, допомога родичам, переміщення для вбереження від кримінальних правопорушень тощо).

У формі декларацій нічого складного немає — потрібні лише паспортні дані й ідентифікаційний код.

Квитанції банку зазвичай вилучають, аби унеможливити повторне їх використання.

У разі переміщення іншої валюти, ніж зазначено в депозитних квитанціях, мають бути в наявності ще два документи: довідка про продаж, наприклад, євро за гривні та довідка про купівлю, приміром, польських злотих за ті ж таки гривні. Причому дата першої операції має передувати даті здійснення другої.

Не забудьте забрати на митному пункті другий екземпляр декларації, він не буде зайвим.

Штраф чи конфіскація?

Зворотний перетин кордону (в Україну) зазвичай не забирає багато часу: година — це максимальний строк для проходження всіх оглядів.

Наразі діють два основних правила ввезення валюти в Україну.

Перше — суми переміщення не лімітовано, жодних квитанцій, довідок про доходи та інші документи не вимагають, згідно з постановами НБУ.

Друге — суму трансферу, як і при виїзді, має бути задекларовано, якщо вона перевищує еквівалент 10 тис. євро.

Але не сподівайтеся, що митник не захоче перерахувати вашу валюту. Спеціалісти цієї служби мають навички психолога, тож розраховувати на «а раптом» не варто.

Втім, якщо митники з’ясують, що ви завозите валюту понаднормово без декларування, її не конфісковуватимуть (хоча колись на кордоні таке практикували), але весь незадекларований надлишок буде обкладено штрафними санкціями в розмірі 20% від суми, як того вимагає закон.

Що ж до реальної практики, то українські митники іноді цікавляться навіть джерелом походження валюти, вивезеної вранці, яка повертається, згідно з декларацією, увечері того ж дня. Також можуть запитати, на що ви витратили валюту, вивезену згідно з декларацією, якщо не повертаєте її в Україну в цьому ж розмірі. Можливо, через це й збираються багатокілометрові черги на переходах із нашого боку.

Хоча право на опитування в митників, звісно, є. Тому до нього слід бути готовими. Зрештою, одним із варіантів відповіді на їхні запитання може бути лаконічне: «Вивезену валюту витрачено на власні потреби» чи «Ввожу валюту, яку передали родичі (або знайомі), які мають легальні доходи в країнах ЄС».

Щоправда, без уточнювальних запитань у такому разі не обійдеться. Можуть запитати: де, в якому місці та хто передав вам валюту для ввезення на територію України?

Тож над поясненнями на зворотному шляху, на що саме ви витратили задекларовані кошти і звідки походить валюта, варто поміркувати заздалегідь.

При переміщенні особливо великих сум вас можуть також запитати про джерела офіційного доходу, з якого сплачено всі податки.

Як бачимо, в наших реаліях краще не перевищувати офіційного ліміту переміщень туди й назад.

Корисні «дрібнички»

Якщо ви чесно задекларували всю суму, але підтверджувальної квитанції на готівку у вас немає, варіантів лише два: або повертатися додому, або оформлювати зберігання валюти на кордоні, а це досить складно.

Деякі інспектори забороняють вносити в декларацію дозволений «бездокументний» ліміт у 10 тис. євро. В такому разі потрібно наполягати на внесенні всієї наявної суми. Не завадить навіть викликати керівника митного пункту, адже якщо вносити в документи лише «надлишок», питання можуть виникнути вже на території сусідньої держави.

Всю суму, починаючи з еквіваленту 10 тис. євро, також декларують на іншій стороні кордону. Туди також включають «бездокументний» ліміт, але курс НБУ не працює, в них — своє співвідношення. За відсутності декларації штрафні санкції менші, ніж на українському боці, — 5% від усієї незадекларованої понаднормової суми. Жодні квитанції чи інші документи щодо джерела валюти в цьому разі не потрібні.

Оскільки повідомлення інформаційних служб про ситуацію на кордоні мало допомагають тим, хто подорожує за межі України, варто спробувати щастя й перетинати кордон не в пікові дні. На виїзд це перша половина тижня (але не відразу після вихідних) і обов’язково саме в ранкові години, оскільки навала автівок у літній час здебільшого (з невеликими «просвітами») триває із 7–8 години ранку до 3–4 ночі.

Ще один нюанс: іноді проїхати з декларацією валюти «червоним коридором» виявляється швидше, ніж без декларації — «зеленим». Звісно, заповнення декларації займе більше часу, але ви заощадите час на черзі. Адже в «зеленому коридорі» може стояти 50–60 авто, а до «червоного» шлагбауму — лише декілька. Щоправда, час на перевірку тоді значно зростає.

Насамкінець на польському боці перевірять і вашу сумку з продуктами, і переносний холодильний контейнер. Та й страховку, якщо ви не оформили її заздалегідь, змусять придбати на кордоні.

Правилами Євросоюзу заборонено переміщення понаднормового алкоголю та сигарет, а також провезення сирів та іншої «молочки», консервів і м’ясних виробів.

Тому теоретично вас можуть попросити викинути в найближчий сміттєвий контейнер навіть канапки із салом чи ковбасою, але на практиці нарізані вироби для власного споживання в дорозі не завжди викликають заперечення.

Гірше, якщо автівка підпаде під рентген-огляд або огляд на ямі в пошуках наднормативного алкоголю чи тютюну. Тоді час очікування значно збільшиться.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі