У парламенті зареєстровано законопроект, який надає право виїзду за кордон під час війни ширшій кількості громадян. Законопроект зареєстрований як альтернативний законопроекту №7484, яким пропонується на законодавчому рівні заборонити виїзд чоловіків 18-60 років за кордон під час воєнного стану, з деякими винятками.
Законопроект №7484-1 пропонує надати право виїжджати з України громадянам:
- які мають в інших країнах нерухомість, бізнес (в якості власників, або співвласників), посвідку на постійне проживання
- мають діючі робочі (або спортивні) контракти, морякам
- особам, які через відкриття такої можливості реально приноситимуть не зрівняно більше користі вітчизняній економіці (а отже й обороноздатності), ніж перебуваючи в Україні часто без роботи і без можливостей утримувати себе та сім’ї, підтримувати волонтерський рух тощо.
- для участі у міжнародних змаганнях, навчально-тренувальних зборах тощо.
Також пропонують дозволити виїжджати за кордон:
- чоловікам, у яких троє і більше дітей віком до 18 років, або двоє дітей віком до 14 років, або одна дитина віком до 14 років та вагітна жінка, або одна дитина віком до 3 років.
- жінкам та чоловікам, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
- жінкам та чоловікам, опікунам, піклувальникам, прийомним батькам, батькам, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.
Також у Верховній Раді зареєстровано законопроект, яким пропонується законодавчо закріпити заборону чоловікам виїжджати за кордон під час воєнного стану за винятком осіб, які визначатиме уряд, та тих, хто мають право на відстрочку.
Нагадаємо, на сьогодні питання порядку виїзду за кордон чоловіків від час війни урегульоване лише указом президента.
За даними Держприкордонслужби з початку повномасштабної війни майже 5 тисяч чоловіків намагалися незаконно виїхати з України. Практично кожного дня прикордонники відмовляють у виїзді близько сотні чоловіків, які підпадають під дію обмежень воєнного стану.
Згідно із законодавством, під час воєнного стану чоловіки віком 18-60 років не мають права виїжджати з України, але існують виключення, наприклад: водії-далекобійники; чоловіки, які перевозять гуманітарні вантажі; непридатні до військової служби за станом здоров’я; студенти; спортсмени; багатодітні батьки, у яких троє і більше неповнолітніх дітей; батьки-одинаки. Детальніше читайте в нашому матеріалі про те, кому можна виїжджати за кордон під час воєнного стану.
На сьогодні з указаного переліку вже готуються певні винятки. Так, Мінцифри, Мінекономіки, Генштаб та Міноборони займаються розробкою механізму для виїзду айтішників за кордон. Зазначається, що співробітники IT-сфери не є пріоритетною категорією для мобілізації, але їх відсутність може завдати істотних збитків компаніям.
У той же час, у Верховній Раді зареєстровано законопроект №7484, яким пропонується на законодавчому рівні заборонити виїзд чоловіків 18-60 років за кордон під час воєнного стану.
Водночас пропонується зробити виключення для осіб, які підпадають під норми абзаців три - тринадцять частини першої та абзацу другого частини третьої статті 23 закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Зокрема, мова йде про:
- чоловіків, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
- чоловіків, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
- чоловіків, визнаних особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатних до військової служби за станом здоров'я;
- здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.
Також у законопроєкті пропонується надати право виїзду за межі України під час дії воєнного стану додатковим категоріям чоловіків, визначених Кабінетом міністрів.