Бойовик терористичної угруповання "ДНР" Володимир Цемах, підозрюваний у справі про катастрофу MH17, подав у Європейський суд з прав людини скаргу проти України і Нідерландів, повідомив адвокат Анатолій Кучерена російському інформагентству "ТАСС" середу, 18 грудня.
Цемах звинувачує правоохоронні органи двох країн у тому, що його викрали та незаконно утримували в слідчому ізоляторі в Києві. Адвокат бойовика стверджує, його клієнта нібито змушували приймати психотропні препарати.
"Все це кричущі порушення прав людини", - обурився Кучерена.
Володимира Цемаха, ексначальника протиповітряної оборони "Слов'янської бригади "ДНР", вивезли з окупованої території українські спецслужби. Під час спецоперації загинув український розвідник, який підірвася на протипіхотній міні. Ще один втратив ногу.
29 червня Цемаха заарештували на 60 діб, але 5 вересня звільнили з-під варти під особисте зобов'язання. А 7 вересня його видали Росії в рамках обміну "35 на 35".
Австралія, Нідерланди і група депутатів Європарламенту просили Україну не обмінювати Цемаха на українських в'язнів Кремля. За словами президента Володимира Зеленського, перед видачею нідерландські слідчі все ж допитали підозрюваного. А після обміну прокуратура Нідерландів направила в РФ запит про видачу Цемаха.
Проте, як повідомила дочка бойовика, незабаром після обміну він залишив РФ і повернувся до ОРДЛО.
Прокуратура Нідерландів звинуватила Російську Федерацію у свідомому приховуванні Цемаха – одного з п'яти ключових підозрюваних у справі MH17.
19 червня Міжнародна слідча група назвала імена чотирьох осіб, причетних до катастрофи літака Boeing 777 рейсу MH17: росіяни Сергій Дубінський ("Хмурий"), Олег Пулатов ("Гюрза"), Ігор Гіркін ("Стрєлков") і українець Леонід Харченко ("Кріт"). Судовий процес у справі може розпочатися вже навесні наступного року.
СБУ оголосила підозру фігурантам справи у скоєнні злочину - "терористичного акту, що призвів до загибелі людини".
17 липня 2014 року над містом Шахтарськ Донецької області з екранів радарів зник "Боїнг-777", що належав "Малайзійським авіалініям" і здійснював рейс МН17 за маршрутом Амстердам – Куала-Лумпур. У катастрофі загинули екіпаж і пасажири літака – усі 298 осіб, зокрема 80 дітей.
Майже через чотири роки, у травні 2018-го, Міжнародна слідча група (JIT) на пресконференції у Гаазі продемонструвала уламки ракети, якою збили літак. Комплекс "Бук", з якого було випущено ракету, належав 53-й зенітній ракетній бригаді ППО, що базується в Курську.