Через війну, яку розпочала РФ, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Навесні в Україні ухвалили закон про мобілізацію. Експерти розповіли виданню «РБК-Україна», що змінилося у бронюванні та як проходитиме аудит заброньованих осіб.
Що змінилося у бронюванні
В Україні у жовтні ввели нові правила щодо електронного бронювання військовозобов'язаних через «Дію».
Так, державним органам та підприємствам можуть відмовити у бронюванні працівника, якщо про нього немає даних у реєстрі «Оберіг». Забронювати людину можна, якщо вона стоїть на військовому обліку, має обліковий документ, оновила дані та не перебуває у розшуку.
Підприємства можуть бронювати співробітників, якщо визнані критично важливими для економіки чи сектору оборони. Для цього є цілий перелік критеріїв:
- сума податків вища за 1,5 млн євро;
- сума надходжень з-за кордону вище 32 млн євро;
- стратегічне значення для економіки та безпеки країни;
- важливість для економіки чи територіальної громади;
- відсутність боргів за єдиним внеском на соціальне страхування;
- середня зарплата за останній квартал не менша за середню в регіоні за IV квартал 2021-го;
- підприємство є резидентом «Дія Сіті».
У випадку, якщо підприємство відповідає хоча б двом критеріям, воно може забронювати до 50% військовозобов'язаного персоналу. У деяких випадках – більше. Якщо перевірка даних пройшла успішно, то бронювання та відстрочка надаються автоматично.
Як планують проводити аудит заброньованих осіб
В Україні проводитимуть аудит заброньованих. Передбачається що процес бронювання може бути поставлений на паузу до 15 листопада (через призупинення дії критеріїв, що визначають критичну важливість). А якщо під час перевірки встановлять, що бронь надали необґрунтовано, то відстрочка анулюється.
Заступник міністра оборони Іван Гаврилюк зазначив, що на час аудиту сам процес бронювання не зупинятиметься. Причиною перевірки стало різке зростання кількості заброньованих. Якщо протягом двох років вона була на рівні 540 тисяч осіб, то за кілька місяців перевищила мільйон.
Член парламентського комітету з питань національної безпеки Федір Веніславський назвав таке рішення обґрунтованим, оскільки є ознаки зловживань.
«Є випадки, коли військовозобов'язаний отримує повістку, а за годину в системі «Резерв+» з'являється інформація, що він заброньований. В електронному вигляді це дуже швидко можна зробити і це підстава для певних маніпуляцій. Думаю, тим підприємствам, які реально відповідають критеріям, нема чого боятися. А з тими, хто зловживав механізмами, нехай розбираються правоохоронні органи», – сказав він.
За словами Веніславського, підприємства ретельніше перевірять на відповідність критеріям і на кількість тих, кому надали відстрочки. На його думку, викликає підозри, що саме після запуску електронної процедури стався подвійний приріст заброньованих.
Раніше фахівці адвокатського об'єднання «Бачинський та партнери» розповіли, кого можуть виключити з військового обліку та які причини для цього потрібні.