В Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація, що введені через повномасштабну агресію РФ. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Фахівці адвокатського об'єднання «Бачинський та партнери» розповіли, кого можуть виключити з військового обліку та які причини для цього потрібні.
Кого можуть виключити з військового обліку
Юристи пояснили, що підстави для виключення з військового обліку прописані у Правилах військового обліку. Так, виключають з військового обліку тих, хто:
- був мобілізований та прийнятий на військову службу. В такому випадку військовозобов’язаний отримує статус військовослужбовця, а особова справа направляється до відповідної військової частини.
- є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за висновком ВЛК. Ключовим є саме визнання особи непридатною. При цьому, висновок про непридатність та виключення з військового обліку передається на затвердження до регіональної ВЛК.
- досягнув граничного віку перебування в запасі. За загальним правилом, такий вік становить 60 років.
- припинив громадянство України.
- засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
- відбуває реальне покарання в установі виконання покарань.
Як відбувається виключення з військового обліку
Експерти зазначили, що для виключення із військового обліку повинна бути підстава. Якщо така наявна у військовозобов’язаного, то він особисто з’являється в ТЦК та СП та подає відповідну заяву про виключення з обліку та документи, що підтверджують підставу для виключення.
За результатом виключення з військового обліку, у військово-обліковому документі має бути поставлена відмітка «Виключений з військового обліку».
Якщо людину виключили з обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини 6 ст. 37 закону «Про військовий обов’язок та військову службу», військово-обліковий документ не вилучається.
«До цього документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку. Відомості про виключення з обліку також вносяться до Єдиного електронного реєстру військовозобов’язаних, призовників та резервістів. Виключені з військового обліку громадяни є невійськовозобов’язаними. Виключені на підставі пунктів 3 та 4 також мають право на перетин державного кордону в період дії воєнного стану», – йдеться у повідомленні.
Юристи пояснили, що виключення з військового обліку передбачає втрату статусу військовозобов’язаного. Так, особа, виключена з військового обліку, не має обов’язків, пов’язаних із військового обліку, не повинна проходити ВЛК, оновляти військово-облікові дані.
Раніше адвокат Андрій Карпенко розповів, як діяти, якщо наказ щодо бронювання був відправлений у ТЦК та СП листом, але у додатку «Резерв+» інформація не з’явилася.