В церкві у Львові мати Цзена Шенгуана востаннє дивиться на свого сина, тіло якого лежить в труні. Разом з нею інші родичі, а також українці, які захотіли вшанувати тайванця. Він загинув за тисячі кілометрів від дому, захищаючи країну, в якій він ніколи раніше не був.
«Шенгуане, синку, я хочу, щоб ти знав, ти був дуже сміливим. Ти завжди будеш моєю дитиною. І я пишаюся тобою», - сказала пізніше мати тайванського добровольця.
Цзен Шенгуан був солдатом Міжнародного легіону сил територіальної оборони України. Минулого місяця він загинув в місті Лиман, ставши першим громадянином Тайваню, який загинув в боях за Україну, - пише BBC. В заяві, опубліковані після його смерті, Міністерство закордонних справ Тайваню було сказано, що Цзен Шенгуан «віддав життя в українській битві за свободу». Тисячі іноземних солдатів приїжджають в Україну, щоб долучитися до українського спротиву проти російської агресії. Тайванців серед них не багато, приблизно 10.
Але вторгнення Росії в Україну викликало резонанс в країні на іншому кінці світу. Китай вважає Тайвань своєю територією і погрожує приєднати його за допомогою грубої сили, якщо буде необхідно. У свою чергу, тайванці не вважають, що вони один народ з китайцями на материку.
Напруга в Тайванській протоці сильно загострилася після того, як в серпні в Тайбей прибула з візитом спікер Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі. Це роздратувало Пекін, який одразу ж оголосив про проведення військових навчань навколо Тайваню.
Семмі Лін познайомився з Цзеном Шенгуаном в інтернеті. Він каже, що загиблий доброволець непокоївся, що одного дня Тайвань може спіткати така ж доля, як і Україну.
«Пам’ятаю, як він говорив друзям, що не може стояти осторонь, поки українців вбивають росіяни», - сказав Лін, додавши, що Цзен Шенгуан був «одним з найбільш доброчесних людей», яких він зустрічав.
BBC пояснює, що в Тайвані служба в армії обов’язкова. Тож всі, хто її пройшов, можуть приєднатися до іноземного легіону в Україні. 28-річний Джек Яо теж належить до тих, хто вирішив піти на війну. Він приїхав в Україну через три дні після того, як президент Володимир Зеленський закликав іноземних добровольців приєднатися до оборони. Яо спочатку приїхав з Тайбею в Польщу, а звідти - в Київ.
«Я почав стежити за ситуацією минулого року, особливо коли Росія стягнула велику кількість солдатів і танків до кордону України. Ніхто не вірив, що це станеться. Ситуація навколо Тайваню точно така ж. Я думав над тим, що я можу зробити, щоб підтримати Україну», - розповів тайванець.
Він приєднався до Грузинського іноземного легіону і брав участь в розвідувальних бойових місіях. Коли Джек Яо приїхав в Україну, російська армія все ще намагалася окупувати Київ.
«Було багато бомбардувань і ракетних атак, коли росіяни стояли в Бучі. У мене була місія. І я бачив, як вибух вбив наших хлопців. За майже 50 метрів від мене. Там за ними вибухнула бомба», - пригадав він.
В моменти затишшя він обговорював Тайвань з членами свого підрозділу.
«Один хлопець жив в Тайвані два роки і добре знав ситуацію. Тайвань і Україна, мов брати. Вони на 100% однакові. Мені казали, що я не можу померти, тому що повинен повернутися і захистити свою батьківщину», - розповів доброволець.
Джек Яо повернувся в Тайвань і до своєї старої роботи. Але інші добровольці залишилися. Нещодавно на відео, записаному для української доброчинної організації, двоє тайванців пояснювали свої мотиви.
«Головна причина, чому ми приїхали в Україну, - це захистити українців. Ми також боїмося, що якщо Росія переможе, Китай зробить теж саме з Тайванем. Тому ми готові приїхати в Україну і пожертвувати своїми життями і свободою заради безпеки людей тут», - сказали вони, тримаючи прапор Тайваню.
Втім, не всі добровольці їдуть в Україну з геополітичних міркувань. В червні Лі Ченлінь сказав китайській службі BBC, що він приїхав на війну, тому що хоче прожити «життя, яке запам'ятається». Він додав, що якби Тайвань теж став жертвою вторгнення, його готовність йти в бій залежала б від реакції уряду в Тайбеї і США.
Президент США Джо Байден неодноразово говорив, що США захистять Тайвань в разі атаки Китаю. Однак, офіційна політика Вашингтона лишається в рамках «стратегічної неоднозначності». Тобто США не беруть на себе зобов’язання захистити Тайвань, але також і не виключають таку можливість. Минулого місяця президент Байден сказав, що не вірить у неминучість китайського вторгнення в Тайвань.
Погляди тайванців щодо можливості початку конфлікту змішані, - каже експерт Taiwan Public Opinion Forum Пол Хуан.
«Цікаво, що більше людей взагалі не хвилюються. Як ми побачили в Україні, те, наскільки люди стурбовані певною подією, не впливає на ймовірність цієї події та не говорить нічого про готовність», - сказав тайванський експерт.
Разом з тим, він додав, що більшість тайванців сумніваються, що їхня країна зможе протриматися у війні з Китаєм так довго, як Україна у протистоянні з Росією.