Замість Тайваню Китай може переключити увагу на Далекий Схід РФ, поки Москва ослаблена війною — Forbes

Поділитися
Замість Тайваню Китай може переключити увагу на Далекий Схід РФ, поки Москва ослаблена війною — Forbes © Getty Images
«Безмежна дружба» Пекіна та Москви має кордони.

Після з'їзду Комуністичної партії Китаю «верховний лідер» країни Сі Цзіньпін став сильнішим, ніж будь-коли. Він забезпечив собі третій п'ятирічний термін при владі, а те, що залишилось від внутрішньої опозиції, було урочисто випроваджено із зали. На тлі міцної владної бази Сі Цзіньпіна Захід з хвилюванням очікує, що його жорсткий підхід до територіальних амбіцій Китаю швидко викристалізується у військову конфронтацію навколо Тайваню, ключової ланки в стратегічному «першому острівному ланцюгу» в Тихому океані.

Загроза перебільшена. Попри те, що партійні делегати внесли нові антитайванські формулювання до статуту Комуністичної партії, реальна територіальна спокуса для Китаю може бути на півночі, на російському Далекому Сході, де сотні тисяч етнічних китайців - російських громадян, які опинилися в пастці суттєво ослабленої і порожньої диктатури, потенційно можуть захотіти переглянути свої варіанти вибору, пише Forbes.

Хоча ми не можемо знати, про що думає Сі, давно усталена модель поведінки Китаю свідчить, що в той час, як Росія перенаправляє підрозділи прикордонної безпеки на війну проти України, варто замислитися над тим, чи може Китай обмірковувати експансіоністські дії на півночі, вздовж розгалуженого і слабко контрольованого російського кордону.

Історія конфліктів у регіоні і значний демографічний дисбаланс між Китаєм і населенням Далекого Сходу Росії, що скорочується, роками підживлювали припущення про те, що Пекін може просунутися на північ. Існують усі передумови для несподіваного посилення напруги на китайсько-російському кордоні.  

Тайвань є очевидною ціллю для територіальної експансії Китаю, але це міцний горішок, який важко розбити. Китай розглядає Тайвань як бунтівну провінцію, в той час, як Тайвань вважає себе незалежною країною. Зі свого боку, Сі очікує, що возз'єднання з островом відбудеться не пізніше 2049 року, використовуючи цю цільову дату для прискорення масштабних військових реформ і швидкої модернізації. Деякі західні аналітики побоюються, що Китай, зіштовхнувшись з демографічними та економічними труднощами, прискорив «графік» возз'єднання і може вдатися до конкретних військових дій протягом наступних кількох років, щоб захопити Тайвань.

Поширеною є думка про те, що китайський військовий удар по Тайваню є ймовірним. І все ж таки, позиція Китаю викликала більше спалахів, ніж вибухів. Після десятиліть агресивних сигналів Пекін не здійснював відкритих нападів на територію острова з середини 1960-х років.

З іншого боку, як на індійському кордоні, так і в Південно-Китайському морі Китай вторгся на суверенну територію без попереднього повідомлення. В обох випадках китайський експансіонізм був опортуністичним, Пекін користувався адміністративним або військовим вакуумом для раптової зміни ситуації на місцях.

«Безмежна дружба», яка має кордони

Напередодні послаблення Росії у війні проти України Китай і РФ оголосили про дружбу «без меж». Але обидві країни знають, що угоди про дружбу - крихкі речі. Менш ніж через два десятиліття після того, як Китай і Радянський Союз підписали свій останній договір про дружбу, між двома країнами відбулася серія гострих прикордонних сутичок. Експансіоністськи налаштовані китайські націоналісти в поєднанні зі зростаючим і ледь прихованим презирством Китаю до російської слабкості здатні за лічені миті зруйнувати нинішнє зближення Росії і Китаю.

Підстави для «перегляду» китайсько-російського кордону глибокі. Китай і РФ сперечалися та боролися через свій спільний кордон протягом століть, тоді як «офіційне» врегулювання, таке, яким воно є зараз, відбулося лише у 2008 році. Через багатовіковий прикордонний конфлікт, який передує офіційному існуванню обох країн, Китай може легко скористатися приводом для скасування чинних угод, вимагаючи від РФ повернення Владивостока, а також близько 23 тисяч квадратних миль колишньої китайської території, яку Росія утримує з 1860 року.

Попри домовленості, в яких зазначено, що всі невирішені питання врегульовані, Китай все ще тримає свої експансіоністські можливості відкритими. Хоча Пекін активно керує громадськими дебатами, невдоволення, що кипить, може вихлюпнутись назовні. Владивосток, російські військові і торгові ворота до Тихого океану, все ще описується в Китаї старою китайською назвою міста – Хайшенвай. Обурення китайців з приводу багатовікових угод, які встановили північний кордон, залишається основною проблемою в суспільстві.

Фундамент для північних територіальних претензій Китаю, хоча і хитких, на ще ширшу смугу російських далекосхідних територій існує. Китайські історичні записи свідчать про те, що дослідники країни досягли Арктики за часів династії Тан, якщо не раніше, що дозволило Китаю підірвати територіальну легітимність Росії. Будь-яке закріплення на північ від Полярного кола дозволить Китаю формально претендувати на статус арктичної, якщо не полярної держави.

Час настав

Китай в усьому світі докладає великих зусиль для того, щоб звести до мінімуму будь-які відмінності між китайською етнічною приналежністю і китайським громадянством. Оскільки російський Далекий Схід занурюється в економічну стагнацію, яку ігнорують московські еліти, у багатьох громадян Росії китайської національності може виникнути спокуса переглянути свою національну лояльність. Примусове переселення українців до регіону ще більше дестабілізує соціальну однорідність Азійської частини Росії.

Демографічно, маючи лише дві-три людини на квадратний кілометр, величезні простори Азійської частини Росії по суті є порожніми, готовими до анексії та легкого заселення. Ті російські громадяни, що залишилися, здебільшого прямують на захід, до більш «гламурних» міст Європейської частини РФ. Через кілька років на східних територіях Росії просто не залишиться багато етнічних росіян.

Поряд з величезною кількістю відкритого простору, Азійська Росія багата на ресурси, здатні підживлювати піднесення Китаю на десятиліття вперед. А зі зміною клімату похмурі східні землі Азійської Росії ще можуть розквітнути, перетворившись на вкрай необхідну житницю.

З військовою репутацією РФ, яка вщент зруйнована, а російська армія зведена до випрошування поставок запасів з Ірану і строкатої групи колишніх радянських республік, в звичайному російському арсеналі мало що залишилося для стримування китайської військової агресії. У відчаї Росія може використати ті ж самі типи основних бойових танків Т-62, які Китай захопив у російських прикордонних військ близько п'ятдесяти років тому. Китаю буде все важче стримувати зневагу до російської армії.

Якщо нещодавні зусилля Пекіна з розширення кордонів є хоч якимось орієнтиром, то Азійська Росія цілком може стати спокусливою мішенню. Вправно застосовуючи провокації в сірій зоні, а також вміло використовуючи негативні світові настрої щодо режиму Путіна, Китай може підняти стару напруженість, висунути вимоги або навіть швидко змінити ситуацію на місцях, перевершивши російське ядерне стримування і не залишивши РФ, по суті, жодних інших варіантів, окрім прийняття територіального або дипломатичного доконаного факту.

Протягом наступних кількох років, коли РФ залишиться беззбройною і нестабільною державою, Китай може знову розпалити прикордонну напруженість або скористатися глибокими образами, щоб послабити російський контроль над сходом, і ніхто не підніматиме особливого галасу.

Тайвань може почекати

Сучасний Китай зрозумів, що він часто може перемагати без бою. Сьогодні Сі має достатньо сили, щоб підтримати навіть найбільш провокаційні територіальні претензії. З іншого боку, Пекін не потребує і не бажає боротьби, яка, як і війна в Україні, стане каталізатором глобального опору. Обдерши вмираючу Росію до нитки можна отримати більшу віддачу від інвестицій, ніж від бойового короткострокового наступу на Тайвань зараз. Росія може ніколи не стати слабшою, ніж сьогодні, в той час, як ставлення Тайваню з часом може змінитися.

Безумовно, загрозливе ставлення до Тайваню є корисним інструментом. Агресивна позиція уряду об'єднує Китай, а постійна військова штовханина забезпечує хорошу оперативну підготовку китайських сил. Реальна китайська загроза для Тайваню привертає непропорційно велику увагу Заходу, спотворюючи західні державні та військово-інвестиційні пріоритети. У конкуренції із Заходом Тайвань є надзвичайно корисним відволікаючим маневром, що підживлює тактичну одержимість Америки і водночас відволікає стратегічну увагу США в інших критично важливих сферах.

Якщо Китай рушить на Тайвань в найближчій перспективі, широкомасштабний конфлікт неминучий. Але якщо Пекін підвищить напруженість на кордонах, вдало зігравши на російських територіальних поступках на півночі, він отримає доступ до нових ресурсів. Сі може навіть отримати деяку приховану міжнародну повагу за те, що допоміг усунути російського лідера-вигнанця від влади.

Поштовх Китаю повернути собі Азійську Росію має сенс. Тайвань пропонує Пекіну трохи більше, ніж боротьба, в той час як виштовхування Росії з Азії під дипломатичним тиском або іншим чином, відкриває набагато вигідніші можливості.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі