Космічний апарат Cassini передав на землю знімки унікального шестикутного шторму навколо північного полюса Сатурна. Знімки, вперше зроблені у високій роздільній здатності і з використанням кольорових фільтрів, опубліковано на сайті американського аерокосмічного агентства NASA.
Діаметр шестикутника з вихрових течій становить близько 30 тисяч кілометрів, хвилі в ньому рухаються зі швидкістю близько 322 кілометрів на годину, а в центрі обертається воронка. Такого явища немає більше ніде в Сонячній системі, кажуть дослідники.
"Шестикутник - це просто потік повітря. На Землі ураган може тривати тиждень, але на Сатурні він триває протягом десятиліть і, може, навіть століть", - пояснив Ендрю Інгерсолл, що працює з даними Cassini в Каліфорнійському технологічному інституті. На Землі, пояснив він, атмосферні вихори сповільнюються через неоднорідність рельєфу поверхні планети, а газова оболонка Сатурна - гладка, і шторм не розсіюється.
Шестикутник був відомий ще з часу місії Voyager, коли у 1980 році апарат пролітав повз Сатурн, але вивчення було ускладнено, оскільки він перебував у тіні через полярну ніч (рік на Сатурні становить близько 29,5 земних років). Зміна сезонів відбулася у 2012 році, і Cassini зробив серію знімків у високій роздільній здатності, що разом з новими фотографіями дозволило простежити динаміку процесів, які відбуваються. Виявилося, що шестикутний кумулятивний струмінь діє як бар'єр, всередині якого формуються дрібні вихори.
"З наближенням літнього сонцестояння Сатурна у 2017 році умови освітлення північного полюса будуть поліпшуватися, і ми зможемо простежити процеси, що відбуваються як всередині, так і за межами шестикутника", - пояснив Скотт Еджингтон, заступник директора проекту Cassini у NASA.
Cassini було запущено в 1997 році, він дістався до Сатурна 1 липня 2004 року. Його місію розраховано до 2017 року, вона є спільним проектом NASA, Європейського космічного агентства й Італійського космічного агентства. Ученим досі невідомо, що знаходиться під газовою оболонкою досліджуваної планети. !zn
Читайте також:
Cassini сфотографував унікальний мега-шторм на північному полюсі Сатурна (ФОТО)