Вчені з Державного університету імені Сема Х'юстона вивчили останки хамелеона, які були знайдені в бурштині з М'янми, і з'ясували, що він насправді був амфібією з вимерлої маловивченої групи Albanerpetontidae. На думку дослідників, амфібія була аналогом хамелеонів і полювала, вистрілюючи в жертв язиком, повідомляє N+1.
У шматочку бурштину вчені виявили череп дрібної амфібії, яка нагадувала саламандру. В іншому зразку були знайдені також фрагменти скелета тулуба і кінцівки істоти. Дослідники прийшли до висновку, що перед ними представник групи Albanerpetontidae, яка існувала на планеті близько 165 мільйонів років, з середньою юри до раннього плейстоцену. Колись цих амфібій разом з саламандрами і третонами відносили до загону хвостатих (Urodela), але тепер вважають окремою еволюційною гілкою. Новий вид, виявлений в бірманському бурштині, отримав назву Yaksha perettii.
Знахідка нагадала вченим інше викопне, яке вони в 2016 році описали як найдавнішого хамелеона. Дослідники повторно вивчили його і прийшли до висновку, що це молода особина Y. perettii. Судячи з наявності вираженої під'язикової кістки, у цього виду дійсно було щось спільне з хамелеонами, а саме - здатність полювати, вистрілюючи у здобич язиком.
Більшість амфібій поєднують легеневе і шкірне дихання. Повітря в легені вони закачують, змінюючи обсяг ротоглоткової порожнини. Однак через розвинений під'язиковий апарат у Albanerpetontidae, ймовірно, не було цієї здатності, і дихали вони виключно шкірою - як безлегеневі саламандри.
Вчені порівняли останки молодої і дорослої особин і прийшли до висновку, що Albanerpetontidae розвивалися безпосередньо, без метаморфоза і водної личинки (ця риса також характерна для безлегеневих саламандр).
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше американські вчені виявили в Арізоні кістки схожої на щура істоти, яка виявилася новим видом цинодонтів, предків сучасних ссавців. Істота, останки якої знайшли вчені, жила на Землі 220 мільйонів років тому.