Вулканічна активність на Місяці відбувалася набагато пізніше, ніж вважалося

Поділитися
Вулканічна активність на Місяці відбувалася набагато пізніше, ніж вважалося Виверження вулканів на Місяці відбувалися ще два мільярди років тому © NASA
Вчені проаналізували зразки породи віком 1,97 мільярда років.

Міжнародна група вчених заявила про те, що Місяць була вулканічно активним набагато пізніше, ніж вважалося. До такого висновку дослідники дійшли, проаналізувавши зразки породи, які зібрав апарат китайської місії «Чан'е-5», повідомляє CNN.

Відзначається, що це перші висновки, отримані після аналізу цих зразків після їхнього прибуття на Землю. Вони ж стали першими зразками місячної породи, які були доставлені на нашу планету за останні 40 років.

Вік породи, яку зібрав «Чан'е-5», становить всього 1,97 мільярда років. Це відносно небагато, в порівнянні з віком самого Місяця - 4,5 мільярда. Мета місії полягала саме в тому, щоб зібрати каміння з наймолодших ділянок супутника нашої планети.

«Всі вулканічні камені, зібрані «Аполлонами», були старше трьох мільярдів років. Всі молоді ударні кратери, вік яких був визначений на основі аналізу зразків, молодші одного мільярда років. Таким чином, зразки, зібрані «Чан'е-5», заповнюють цей критичний пробіл », - заявив Скотт Рудольф з Вашингтонського університету.

Місячні камені - це своєрідні «капсули часу», які можуть розповісти про історію та еволюцію супутника. На відміну від Землі, на Місяці немає тектонічної активності, яка з часом стирає сліди кратерів. Ці кратери допомагають вченим визначити вік різних регіонів поверхні супутника нашої планети.

Визначення віку зразків, які зібрав «Чан'е-5», дозволить вченим краще відтворити хронологію подій на Місяці, а також побудувати моделі для датування кратерів на інших кам'янистих планетах.

За словами дослідників, чим більше кратерів на поверхні, тим вона старша, і навпаки. Але для того, щоб визначити вік цієї поверхні, необхідно вивчити її зразки.

Аналіз базальту (темної дрібнозернистої вулканічної породи) показав, що вулканічна активність тривала на Місяці ще два мільярди років тому. «Чан'е-5» здійснив посадку в Океані бурь - області застиглої лави від згаслого вулкана. Це означає, що колись тут існувало джерело тепла, яке підживлювало вулканічну активність. Але ніяких слідів цього джерела немає.

За словами вчених, тепер завдання полягає в тому, щоб визначити механізм, який забезпечив це відносно недавнє нагрівання поверхні Місяця, що сприяло утворенню базальтових магм з температурою близько 1000 градусів Цельсія. В кінцевому підсумку це може допомогти вченим краще розібратися в історії Сонячної системи.

За словами дослідників, вивчення зразків, зібраних «Чан'е-5», тільки почалося. Надалі команда, яка складається з вчених з Китаю, Австралії, США, Великої Британії та Швеції, має намір розкрити інші місячні таємниці, які зберігаються в цій породі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше вчені заявили про те, що вода на Місяці може мати земне походження. За їхніми словами, вона могла з'явитися на супутнику нашої планети завдяки дії «земного вітру» - потоку частинок, які були викинуті магнітосферою планети.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі