«Стосунки» людей і неандертальців виявилися більш тривалими та заплутаними, ніж вважалося

Поділитися
«Стосунки» людей і неандертальців виявилися більш тривалими та заплутаними, ніж вважалося Люди та неандертальці виявилися пов'язані тісніше, ніж вважалося © Tom Bjorklund
Сліди ДНК неандертальців досі знаходять у геномі людей сучасного типу.

Вченим уже давно було відомо, що неандертальці та люди сучасного типу не просто перетиналися, а й схрещувалися між собою. І дослідники вважають, що ці «стосунки» були набагато тривалішими та складнішими, ніж вважалося, повідомляє Science Alert.

Сліди ДНК неандертальців, які виявляють у нашому геномі, вказують на те, що зустрічі та схрещування відбувалися не один раз. І цей зв'язок був настільки тісним, що деякі вчені вважають, що нам потрібно перестати класифікувати неандертальців як окремий вид.

Але насправді достовірних даних про масштаби схрещування людей та неандертальців немає. Дослідження, які проводилися раніше, концентрувалися на генах, які перейшли людям від цих давніх родичів.

Але група генетиків під керівництвом Лімінга Лі з університету Прінстона знайшла спосіб простежити потік генетичного матеріалу від людей до неандертальців. Це вдалося зробити завдяки докладному аналізу ДНК неандертальців, виявленої у сучасних людей.

І ці дослідження показали давній зв'язок двох видів, що повторюється, який почався ще 250 тисяч років тому. Понад те, дослідження змусило переоцінити чисельність популяції неандертальців приблизно 20%.

«Менший передбачуваний розмір популяції та передбачувана динаміка домішок, узгоджуються з популяцією неандертальців, яка згодом зменшувалася в розмірах і зрештою була поглинена генофондом сучасної людини», - йдеться у статті.

До наших днів збереглося не так багато неандертальської ДНК, отриманої від самих неандертальців, оскільки ці давні люди вимерли близько 40 тисяч років тому. Аналіз збереженого генетичного матеріалу не виявив слідів ДНК людини. Але геном кожної людини на Землі містить невелику частину неандертальської ДНК, від 1 до 4%.

Лі та його колеги провели своє дослідження, використовуючи міжнародну базу даних «1000 геномів». Вони використовували метод, розроблений у Прінстоні, під назвою IBDmix, щоб ідентифікувати ДНК неандертальців у 2000 геномах сучасної людини та витягти інформацію з цієї ДНК.

Вчені шукали властивість, відому як гетерозиготність. Її параметри можна використовувати оцінки генетичного розмаїття. Висока гетерозиготність означає високу різноманітність; низька гетерозиготність означає протилежне. Тобто, якщо послідовність ДНК неандертальця демонструє високу гетерозиготність, це означає, що ДНК могла походити від людини, отриманої внаслідок схрещування із сучасними людьми.

І ці сліди вчені виявили в ДНК неандертальців, взятої у африканців. Неандертальська ДНК неафриканців такого підпису не мала. В результаті дослідники змогли ідентифікувати два конкретні імпульси потоку генів від людини до неандертальця: один приблизно 250 000-200 000 років тому, а другий приблизно 120 000-100 000 років тому.

Їм також вдалося оцінити кількість людської ДНК, яка присутня в деяких лініях неандертальців. Зокрема, у геномі віндійських та алтайських неандертальців могло бути домішено близько 2,5 та 3,7 % людської ДНК відповідно. І це свідчить про те, що дослідники, мабуть, переоцінювали популяцію неандертальців.

Нове дослідження підтверджує припущення, висунуте у 2022 році, про те, що популяція неандертальців була поглинена популяцією людей сучасного типу.

«Наше відкриття про те, що ефективний розмір популяції неандертальців, ймовірно, був навіть меншим, ніж передбачалося раніше, свідчить про швидший процес асиміляції. А заміна Y-хромосоми і мітохондріальної ДНК у пізніх неандертальців людською, можливо, позначила незворотний шлях до зникнення неандертальців як однієї з небагатьох ліній гомінідів, що співіснували з сучасними людьми», - заявили вчені у своїй статті.

Раніше вчені заявили про те, що їм вдалося виявити один із найстаріших творів мистецтва в Європі. Це ведмежа кістка, на яку 130 тисяч років тому неандертальці навмисно нанесли надсічки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі