Команда вчених із Каліфорнійського університету, Онкологічного інституту Хантсмана та Університету Юти виявила закономірність, яка пояснює перетворення родимок на меланоми. Результати дослідження опубліковані в науковому журналі eLife.
Більшість родимок утворюються, коли окремі клітини шкіри, відомі як меланоцити, набувають певної генетичної мутації в гені, званому BRAF і починають швидко ділитися. Через деякий час більшість родимок перестають рости і залишаються нешкідливими для людини.
Меланома – це тип раку шкіри, який розвивається із пошкоджених меланоцитів. Та ж мутація у BRAF, яка виявляється у родимок, також присутня в половині всіх випадків меланоми. На відміну від родимок, мутація, що викликає меланому, змушує меланоцити швидко ділитися з утворенням пухлини, яка продовжує зростати нескінченно. Залишалося незрозумілим, чому та сама генетична мутація в гені BRAF має такі різні наслідки для родимок і меланом.
Вчені виявили деякі молекули, відомі як мікроРНК, які присутні в родимках на більш високому рівні, ніж у меланомах. Підвищення рівня двох із цих мікроРНК у меланоцитах шкіри людини зупинило ріст та поділ клітин за рахунок інгібування гена AURKB. Це передбачає, що ці мікроРНК відповідають за зупинку зростання родимок.
Введення мутованої форми BRAF в меланоцити також зупиняє ріст та поділ клітин за рахунок інгібування AURKB. Однак зміна середовища, що оточує клітини, змінила цей ефект і дозволила меланоцитам відновити поділ. Таким чином, мутована форма BRAF діє як перемикач, який дозволяє меланоцитам при раку шкіри знову почати рости за певних умов.
Подальші експерименти показали, що препарат під назвою барасертиб здатний пригнічувати зростання клітин меланоми з мутантною формою BRAF. У наступних дослідженнях з'ясують, чи можна використовувати цей препарат та інші інструменти, щоб зупинити ріст ракових пухлин шкіри і, можливо, навіть запобігти їхньому утворенню.
Раніше ми писали про те, наскільки негативно надто тривале перебування на сонці може впливати на якість шкіри: від передчасного старіння до раку шкіри.