Вчені з Китайського університету Гонконгу створили шкіру, яка темніє після удару, отримуючи "синці", схожі на людські, повідомляє журнал ACS Applied Materials & Interfaces.
У статті Шипін Чжу (Shiping Zhu) і його колег йдеться про те, що на відміну від аналогічних розробок, нова "робошкіра" не використовує електронних компонентів, всі процеси в ній відбуваються завдяки іонним взаємодіям. Гідрогель служить їй не тільки провідником іонів середовищем, а й гнучкою, пружною, розтяжною основою. Це дозволяє розміщувати "робошкіру" на рухомих деталях і, наприклад, реєструвати механічний тиск зі зміни провідності.
Шипін Чжу і його співавтори доповнили таку "іонну шкіру" молекулами спіропіранів, які під тиском змінюють забарвлення від блідо-жовтого до густо-фіолетового, повертаючи початковий колір лише через кілька годин. Це дозволило створити систему, яка вказує на ділянку потенційного пошкодження так само наочно, як синці на нашому тілі, - і майже тими ж фарбами.
В експериментах взяли участь добровольці, яким фрагменти "робошкіри" прикріплювали до пальця, руки або коліна. Досліди показали, що згинання і розтягування змінюють її електропровідність, але не викликають появи "синців". Однак відчутного удару або сильний тиск приводили до зміни кольору, яке зберігалося протягом двох-п'яти годин.
Нагадаємо, що вчені з Гонконгу, які створили відомого робота Софію, запускають нову пілотну модель - робота-медсестру на ім'я Грейс, яка буде доглядати за людьми похилого віку або інфікованими COVID-19 пацієнтами, які перебувають в ізоляції.