Вибух наднової міг привести до масового вимирання на Землі

Поділитися
Вибух наднової міг привести до масового вимирання на Землі Вибух наднової недалеко від Сонця міг зруйнувати озоновий шар Землі © NASA
Вимирання сталося 359 мільйонів років тому.

Вчені з Іллінойського університету в Урбані-Шампейн заявили про те, що вибух наднової, яка знаходилася на відстані близько 65 світлових років від Сонця, міг привести до масового вимирання на Землі. На їхню думку, руйнування озонового шару спричинило вимирання девонського періоду 359 мільйонів років тому, повідомляє Naked science.

У ході дослідження вчені зосередилися на вивченні кордону між девонським і кам'яновугільним періодами. Проаналізувавши породи того часу, дослідники знайшли спори рослин, які були спалені ультрафіолетовим випромінюванням, що може свідчити про руйнування озонового шару.

Поява озонових дір могла бути наслідком глобального потепління або вулканічної активності. Але вчені вважають, такі зміни могли б виснажити озоновий шар на короткий час, якого було б недостатньо для масового вимирання.

Дослідники перевірили астрономічні причини руйнування озонового шару: метеорити, потужні спалахи на сонці і гамма-сплески. Результати показали, що вони не могли привести до тривалого ефекту. Вибух наднової, в свою чергу, міг би завдати Землі збиток, який зберігався 100 тисяч років.

Розкопки свідчать, що біорізноманіття скорочувалося протягом 300 тисяч років, що і призвело до масового вимирання. Це може вказувати на те, що на кордоні девонського і кам'яновугільного періоду відбулося декілька астрономічних катастроф, можливо навіть кілька вибухів наднових.

Команда також виявила радіоактивні ізотопи плутонію-244 (Pu-244) і самарію-146 (Sm-146) в породах і скам'янілостях, що відклалися під час вимирання. Вони могли з'явитися на Землі в результаті космічного вибуху, який стався досить близько до Сонячної системи: ізотопи Pu-244 і Sm-146 з часом розпадаються, і, якщо джерело вибуху знаходилося занадто далеко, вони не встигли б потрапити на Землю.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше астрономи з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики заявили про те, що яскравість зірки Бетельгейзе знову почала падати. Причому, це падіння яскравості ніяк не узгоджується з циклами активності світила.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі