Міжнародна команда вчених заявила про те, що їй вдалося отримати алмаз в лабораторії при кімнатній температурі. Як повідомляє Naked science, нова технологія дозволяє синтезувати штучні алмази без сильного нагрівання і отримати навіть дуже рідкісний лонсдейліт з міцними кристалами.
У природних умовах формування алмазів вимагає великої кількості часу і відбувається при вкрай високому тиску і температурі понад 1000 градусів Цельсія. Синтетичні алмази одержують швидше, але цей процес все ж вимагає гігантських тиску і температури.
Але тепер вченим вдалося отримати і кубічну, і гексагональну форми алмазу без використання високих температур. Як правило, для цього намагаються штучно відтворити умови земних надр з їхньою спекою і величезним тиском. Однак на цей раз фізики звернулися до іншого природному механізму утворення алмазів - метеоритного.
Такі кристали можуть з'являтися в результаті потужних ударів небесних тіл, не тільки на Землі, але і в космосі. Вчені вважають, що при цьому температура не так важлива, як зсувна сила, завдяки якій різні шари матеріалу відчувають зусилля, спрямоване в різні боки.
Вчені сконструювали установку, яка дозволяла впливати на зразок графіту потужним зсувними зусиллям і одночасно величезним тиском. Роздивившись потім зразок під електронним мікроскопом, вони виявили кристали алмазу. Кубічні кристали утворили найтонший «капіляр» між шарами лонсдейліту. Процес зайняв всього кілька хвилин, і вчені сподіваються, що його вдасться допрацювати для промислового застосування і масового синтезу цього неймовірно міцного матеріалу.
Можливо навіть, що, додатково підвищивши зсувну силу, вдасться знизити тиск, необхідний для утворення кристалів. Поки для цього потрібно близько 80 ГПа - як зауважують автори, «тиск, порівнянний з вагою 640 африканських слонів, що балансують на носку балетного пуанта».
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше міжнародна група вчених запропонувала нову версію появи алмазів і графіту всередині метеоритів. На їхню думку, такі небесні тіла могли сформуватися в результаті зіткнення планетезималей.