Різке потепління на початку Юрського періоду призвело до загибелі великої кількості живих істот. За допомогою аналізу викопних карбонатних порід вчені з'ясували, що воно було викликане зростанням концентрації вуглекислого газу в атмосфері. Воно призвело до підвищення температури повітря і підкислення вод за рахунок кислотних дощів. Але ось причини зростання концентрації газу поки встановлені не були.
У ході дослідження вчені вивчили 200 зразків магматичних порід з застиглих потоків лави на території Португалії, Марокко, США і Канади. Дослідникам вдалося довести наявність вуглекислого газу в цих породах і розрахувати, що виверження вулканів у Тріасовому періоді вивільнили в атмосферу близько 105 гігатонн вуглекислого газу. Кожен магматичний імпульс Центрально-Атлантичної магматичної провінції приводив до викидів вуглекислого газу в кількості, яку можна порівняти з усією прогнозованою антропогенного емісією за XXI століття.
Вулканічна активність, таким чином, стала головним джерелом надходження вуглекислого газу в атмосферу і перебудувала планетарний цикл вуглецю, що склався в ту епоху. Це спровокувало глобальне потепління і підвищення кислотності вод Світового океану, які спричинили масові вимирання живих організмів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше китайські вчені заявили про повне зникнення веслоносів – найбільших прісноводних риб сучасності. За словами дослідників, причиною їхнього вимирання можна назвати вплив антропогенних факторів на середовище проживання.