Вчені з Австралійського національного університету опублікували дослідження, в якому спробували пояснити існування «зон наднизької швидкості» (Ultra Low Velocity Zones, ULVZ) поширення сейсмічних хвиль у мантії Землі. На їхню думку, вони пов'язані із залишками речовини молодої планети та появою Місяця, повідомляє Naked science.
ULVZ – це області шириною в сотні та товщиною в десятки кілометрів, у яких швидкість розповсюдження сейсмічних хвиль різко знижується. Природа їхньої появи залишається загадкою для вчених.
У ході нового дослідження вчені вирішили перевірити гіпотезу про те, що зони наднизької швидкості відрізняються за складом і містять залишки речовини ранньої Землі. Вони багаті на оксиди заліза, знаходяться порівняно неподалік ядра планети і можуть впливати на її глобальне магнітне поле.
Дослідники вирушили до Коралового моря, яке знаходиться між Австралією та Новою Гвінеєю. Це область підвищеної сейсмічної активності, що дає хороші можливості вивчення глибинних шарів Землі. Вчені зібрали дані та провели комп'ютерне моделювання різних варіантів будови таких зон та того, як вони можуть впливати на проходження сейсмічних хвиль.
Потім дослідники порівняли отримані результати з реальним сигналом та вибрали модель, яка точніше за інші відповідала спостереженням. Вона припускає, що ULVZ мають шарувату структуру, а отже, можуть бути залишками давньої речовини Землі.
Ймовірно, близько чотирьох мільярдів років тому, коли йшла диференціація порід, важке ядро опускалося до центру, а легші силікати піднімалися до поверхні, молода Земля зіштовхнулася з іншим небесним тілом. У результаті з'явився Місяць, але на самій планеті залишилася «рана» - великий океан розплавленої магми, у якому йшов поділ порід на більш і менш щільні.
Поступово остигаючи і тверднучи, речовина зберегла таке шарувате розташування. Океан перетворився на острівці, які занурилися глибоко в мантію, ставши зонами наднизької швидкості — шаруватими щільними ділянками серед значно краще перемішаної породи.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше геологи з Університету Монаша заявили, що перші континенти Землі, відомі як кратони, з'явилися 3,2-3,3 мільярда років тому, тобто, на сотні мільйонів років раніше, ніж вважалося. До цього дослідники припускали, що перші кратони піднялися з води приблизно 2,5 мільярда років тому.