Перші континенти Землі з'явилися на сотні мільйонів років раніше за передбачуване – вчені

Поділитися
Перші континенти Землі з'явилися на сотні мільйонів років раніше за передбачуване – вчені Перші континенти Землі з'явилися понад три мільярди років тому © NASA
Континенти з'явилися 3,2-3,3 мільярда років тому.

Геологи з Університету Монаша заявили, що перші континенти Землі, відомі як кратони, з'явилися 3,2-3,3 мільярда років тому, тобто, на сотні мільйонів років раніше, ніж вважалося. До цього дослідники припускали, що перші кратони з води піднялися приблизно 2,5 мільярда років тому, повідомляє Live science.

Вчені вже знали, що хоча б частина кратонів була оголена близько трьох мільярдів років тому. Разом з тим, точні терміни їхньої появи залишалися загадкою для дослідників. Автори нового дослідження вважають, що цілі кратони, а не окремі їхні частини, вже виступили з води 3,3 мільярда років тому.

Дослідники вивчили кратон Сінгхбум – давню частину континентальної кори, що знаходиться у східній Індії. Раніше в кратоні було знайдено «кишені» осадових порід і команда вчених хотіла визначити їхній точний вік та природу утворення.

За словами дослідників, коли вони з'єднали всі осадові кишені, виявилося, що вони сформувалися одночасно. Це означає, що весь кратон був відкритий для впливу повітря та проточної води в один і той же час.

Для того, щоб датувати зразки, вчені вивчили кристали циркону, які містяться в них. До їхнього складу входить радіоактивний елемент уран. Після збору циркону команда обробила кристали лазером, щоб виявити їхній хімічний склад, використовуючи метод, званий мас-спектрометрією. Уран розпадається на свинець з фіксованою швидкістю, тому, досліджуючи співвідношення урану та свинцю у кожному зразку, група могла визначити вік гірських порід; виходячи з цього, вони підрахували, що весь кратон був оголений приблизно 3,2 - 3,3 мільярда років тому.

Щоб дізнатися, що змусило кратон піднятися з води, вчені вивчили зразки магматичних порід. За їхніми словами, магматичні породи лежать прямо під осадовими, утворюючи своєрідний фундамент кратону, а їхній хімічний склад містить інформацію про температуру та тиск, у яких вони формувалися. Це дозволило вченим збудувати модель, яка показала процес формування кратону.

Вона показала, що 3,5-3,2 мільярда років тому плюми магми під корою змусили частину кратона стати товстішою і збагатитися плавучими легкими матеріалами. За словами вчених, це призвело до того, що кратон став «фізично товстим і хімічно легким» порівняно з щільнішою скельною породою, що оточувала його. Це й призвело до того, що частина суходолу була виштовхнута з води.

Інші кратони містять осадові породи того ж віку, що Сінгхбум. Це свідчить про те, що вони могли піднятися на поверхню близько трьох мільярдів років тому. Але питання про те, скільки суші піднялося тоді над водою, а також те, як довго вона залишалася на поверхні, залишається відкритим.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше міжнародна група вчених заявила, що Ісландія може бути частиною невеликого континенту, який затонув у водах Північного Атлантичного океану близько 10 мільйонів років тому. Це припущення розходиться із загальноприйнятими теоріями формування Ісландії та Північної Атлантики.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі