Команда вчених з Бристольського університету і з Кембридзького університету провели нове дослідження, в якому вони показують, що внутрішнє ядро Землі з одного боку збільшується швидше, ніж з іншого, повідомляє Big Think.
Вважають, що нове дослідження допоможе дізнатися справжній вік внутрішнього ядра і допоможе розгадати хоч невелику частину загадки про формування магнітного поля планети Земля.
Внутрішнє тверде металеве ядро Землі, що знаходиться на глибині понад 5000 км, не було виявлено до 1936 року. Через майже століття вчені все ще намагаються відповісти на основні питання про те, коли і як воно вперше утворилося.
Припускають, що ядро нашої планети почало створюватися разом з розвитком планети 4,5 мільярда років тому. Цей процес зайняв близько 200 мільйонів років. За цей час гравітація притягувала важче залізо до центру молодої планети, тим самим залишаючи тверді мінерали, з яких складається мантія і кора.
За час формування Землі створювалося багато тепла всередині самої планети, а втрата цього тепла і нагрівання в результаті радіоактивного розпаду з того часу стали рушійною силою для нашої планети.
Водночас втрата тепла усередині Землі сприяє сильному потоку рідкого заліза в зовнішньому ядрі, в результаті яке і створює магнітне поле планети. Згодом через охолодження нашої Землі, температура в центрі планети впала до нижньої точки розплавлення заліза при екстремальному тиску, і внутрішнє ядро почало кристалізуватися.
В сучасних умовах внутрішнє ядро Землі зростає приблизно на 1 міліметр на рік. В результаті через мільярди років ядро може стати твердим, а Земля залишиться без магнітного поля.
Автори дослідження Джессіка Ірвінг з Бристольського університету і Санні Коттаар з Кембридзького університету кажуть, що ще на початку 1990-х років вчені дізналися, що швидкість сейсмічних хвиль, що проходять через внутрішнє ядро, несподівано змінюється. Вони зробили висновок, що у внутрішньому ядрі відбувалося щось асиметричне.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Таким чином між західною і східною частиною внутрішнього ядра Землі сейсмічні хвилі проходили з різною швидкістю. Східна частина внутрішнього ядра знаходиться під Азією, Індійським океаном і західною частиною Тихого океану, а західна розташована під Північною і Південною Америкою, Атлантичним океаном і східною частиною Тихого океану.
У новому дослідженні вчені виявили, що східна сторона внутрішнього ядра, зростає швидше, ніж західна. Вони припускають, що нерівномірний ріст викликаний швидшим висмоктуванням тепла з однієї частини внутрішнього ядра, ніж з іншої.
Крім цього вчені встановили, що вік внутрішнього ядра Землі становить від 500 мільйонів до 1,5 мільярда років.
Нагадаємо, що вчені розповіли, де може ховатися вода на Місяці. Припускають, що шорсткості на супутнику Землі створюють тіні, в яких і міститься вода.