Чечілія Верчіні з Лісабонського університету описала найдавніше зображення горили, знайдене за межами Африки. Воно знаходиться на азіатській мініатюрі кінця XV століття. На думку дослідниці, художник з Імперії Тимуридів в живу бачив примата, повідомляє N+1.
До того, як європейці прибули на територію Великих Африканських озер, людиноподібні мавпи, що живуть там, залишалися не описані. Мало фактів вказує на те, що вони в принципі були відомі за межами Африки.
Тепер же Верчіні описала найдавніше зображення горили, знайдене за межами цього континенту. Малюнок знайшли на мініатюрі «Чотири полонених демона», який на даний момент знаходиться в музеї Метрополітен. Композиція виконана на шовку, вона зображує людиноподібну істоту, оточену іншими подібними особинами.
Верчіні вказала, що центральна особина найбільше схожа на горилу: обличчя, верхні частини рук і постава горили, але кисті рук і ноги виглядають як людські. Вчена зазначила, що особливе значення мають сиве волосся на голові і плечах зображеної тварини, оскільки це відмінна риса підвиду Gorilla beringei graueri. На черепі відсутній сагитальний гребінь, який характерний для дорослих самців горил. Це показує, що намальована особина могла бути самкою або молодим самцем. Верчіні припустила, що художник бачив горилу наживо. Вона зазначила, що торгові відносини між Східною Африкою і Азією, пов'язані з обміном тварин, відомі з III-II тисячоліть до нашої ери.
Вчена вивчила географічний ареал проживання горил, торгові шляхи і потенційно залучені народи і припустила, що горили були видом, яким торгували. Територія підвиду Gorilla beringei graueri історично заселена етнічною групою пігмеїв Бава, роль яких у вилові тварин для продажу відома з давніх-давен.
Верчіні вважає, що зображення горили важливе, оскільки говорить про можливу торгівлю людиноподібними мавпами ще до епохи Великих географічних відкриттів, коли стався перший відомий контакт європейців з горилами і шимпанзе. Дослідниця припустила, що, можливо, примат був подарунком тімурідського правителям, оскільки в цей період існувала практика обміну екзотичними представниками фауни для підтримки хороших політичних відносин.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з'ясували, що нововідкрита бронзова плита бронзової доби, яка була знайдена у Франції, ймовірно, є найдавнішою тривимірною картою місцевості в Європі. Вік плити оцінюється в 4000 років.