Вчені з'ясували, що клітини мозку уві сні очищаються від "сміття"

Поділитися
Вчені з'ясували, що клітини мозку уві сні очищаються від Струм барвника в мозку сплячої миші, який дозволив виявити механізм очищення мозку від сміття © © Nedergaard Lab, University of Rochester Medical Center
У сні клітини мозку зменшуються на 60%, полегшуючи ліквору переміщення між тканинами. При пробудженні клітини збільшуються, струм рідини обмежується.

У мозку під час сну активізуються механізми "вимивання" відходів - продуктів життєдіяльності клітин, у чому, можливо, і полягає основна функція сну, ці дані дозволять розробити нові методи лікування хвороб "брудного мозку", в тому числі хвороби Альцгеймера, пишуть вчені з університету Рочестера (США) в статті, опублікованій в журналі Science.

"Відновлююча природа сну обумовлена інтенсивним очищенням мозку від побічних продуктів нервової активності, що накопичуються під час активності", - зазначила керівник дослідження Майкин Недергаард.

Раніше група Недергаард відкрила в головному мозку глімфатичну систему - мережу канальців, якими швидко циркулює спинномозкова рідина (ліквор) що вимивають продукти життєдіяльності клітин.

Сплячий мозок потребує майже такої ж кількості енергії, як і несплячий. Вчені припустили, що це пов'язано з прокачуванням ліквору, яке, можливо, не може відбуватися одночасно з процесами обробки інформації. "Мозок отримує обмежену кількість енергії і, мабуть, повинен обирати: активність і свідомість, або сон і очищення. Це як домашня вечірка: ви можете приймати гостей або прибирати в будинку, але не можете робити те й інше одночасно", - пояснює Недергаард.

Вона та її колеги в експерименті з мишами спостерігали за процесами, що відбуваються в живому непошкодженому мозку за допомогою методу двопротонної мікроскопії. Як виявилося, у сплячих мишей глімфатична система працює в 10 разів активніше. За час сну мозок тварин позбавляється від бета-амілоїду - речовини, накопичення якої веде до хвороби Альцгеймера.

У сні клітини мозку зменшуються на 60%, полегшуючи ліквору переміщення між тканинами. При пробудженні клітини збільшуються, струм рідини обмежується. В сплячому мозку менш активний гормон норадреналін, який відповідає за швидку реакцію на зовнішні стимули. Вчені вважають, що саме він регулює стиснення і розширення мозкових клітин в циклах сну-неспання. !zn

Читайте також:

Вчені з'ясували, що в старості наш мозок іржавіє в буквальному сенсі

Японські вчені навчилися читати сни

Вчені відшукали у людини GPS-нейрони

Вчені створили чіп, який імітує роботу примітивного мозку

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі