Вчені встановили межу між життям і смертю

Поділитися
Вчені встановили межу між життям і смертю Хендріке ван Андель-Шиппер © top.rbc.ru
Тривалість людського життя, навіть за умови ідеального здоров'я, залежить від здатності стовбурових клітин продовжувати виробництво нових тканин, з'ясували вчені.

Завдяки дослідженню кров'яних клітин, взятих з тіла 115-річної жінки, фахівцям вдалося встановити межу життя і смерті, яка неминуче наближається з віком навіть в абсолютно здорових людей.

Хендріке ван Андел-Шиппер народилася у 1890 році і в певний період була найстаршою жінкою в світі. До самої своєї смерті в 2005 році вона зберігала чітку свідомість, вирізнялася хорошим здоров'ям, у її системі кровообігу не було зареєстровано ніяких хвороб.

Своє тіло вона заповіла науці при повній підтримці родичів, наполігши, щоб будь-які наукові дані, отримані в результаті аналізу її останків, було опубліковано з зазначенням її імені.

Вчені уважно досліджували її кров та інші тканини, щоб зрозуміти, наскільки вони зазнали вікових змін. З отриманих ними даних випливає, що тривалість людського життя, навіть за умови ідеального здоров'я, залежить від здатності стовбурових клітин продовжувати виробництво нових тканин.

Як тільки стовбурові клітини досягають стадії виснаження, тобто межі їхнього власного життя, вони поступово відмирають. Відповідно у людського тіла стає все менше і менше можливостей регенерувати життєво важливі тканини і клітини, наприклад, кров.

У разі ван Адель-Шиппер виявилося, що приблизно дві третини всіх білих кров'яних клітин (лейкоцитів) вироблялися всього двома стовбуровими клітинами. Всі інші, з плином її життя, виснажилися і відмерли.

Людина при народженні має приблизно 20 000 кров'яних стовбурових клітин і 1000 з них знаходяться в активному стані, постійно виробляючи нову кров. Однак з плином життя кількість активних стовбурових клітин постійно зменшується; їхні тіломіри зменшуються доти, поки клітина не доходить до стадії повного виснаження. !zn

Читайте також:

Вчені клонували стовбурові клітини

Проведено перші в світі операцію з пересадки людям тканин, вирощених зі стовбурових клітин

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі