Астрономам вдалося обчислити положення центру мас Сонячної системи з точністю до 100 метрів. Як повідомляє Naked science, він знаходиться не в центрі Сонця, а трохи за межами його видимої поверхні.
Координати центру мас Сонячної системи стали особливо актуальними в останні роки, оскільки астрономи почали освоювати нову область гравітаційних хвиль. Такі «брижі простору-часу» створюються найбільш високоенергетичними подіями у Всесвіті - злиттями чорних дір і нейтронних зірок - і відкривають абсолютно новий спосіб спостереження за ними. Обсерваторія NANOGrav пробує реєструвати гравітаційні хвилі, спостерігаючи за поведінкою далеких пульсарів.
«Ми як павуки, що нерухомо сидять в центрі павутини», - заявив один з учасників проєкту Стівен Тейлор з Вандербільдского університету. Для того, щоб ефективно проводити спостереження, вченим необхідно якомога акуратніше локалізувати центр цієї «павутини».
Для цього дослідники реєструють ефект Доплера при русі планет відносно Землі. Але ці дані недостатньо точні, тому Тейлор і його колеги розробили алгоритм BayesEphem, який дозволяє вносити корективи в такі спостереження.
Це дозволило обчислити положення центру мас Сонячної системи з точністю до 100 метрів: за словами вчених, «якби Сонце було розміром з футбольне поле, 100 метрів можна було б порівняти з товщиною людської волосини».
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені дослідним шляхом довели, що на Нептуні і Урані можуть йти алмазні дощі. Дослідники продемонстрували, що вуглець перетворюється на кристали алмазу і опускається ближче до кам'яно-крижаного ядра.