В Оксфордському університеті проходять перші клінічні випробування "розумних" окулярів для людей зі слабким зором. Прототип розроблено з метою допомоги пацієнтам з поганим зором самостійно обходити перешкоди і орієнтуватися у просторі.
"Ідея створення розумних окулярів прийшла разом з бажанням допомогти людям із поганим зором. Технологія допоможе їм дізнатися більше про навколишню місцевість, вільно пересуватися, за рахунок цього значно покращувати їхню якість життя", - сказав провідний розробник доктор Стівен Хікс.
Окуляри складаються з відеокамери, встановленої на оправі, мініатюрного блоку комп'ютерної обробки та програмного забезпечення, яке дозволяє отримати зображення об'єктів та подати його на окуляри. Прозорі електронні дисплеї, встановлені замість лінз, будуть відображати знімки людей і предметів, що знаходяться поблизу користувача. Таким чином, людина зможе відрізнити столи від стільців, тіні від бордюрів, і людей один від одного.
Розробники відзначають, що їхні розумні окуляри не допоможуть сліпим людям, оскільки не замінюють втрачений зір. Замість цього технологія допомагає збільшити рівень своєї просторової обізнаності. Фактично дисплеї дають більш повну інформацію про те, що людина бачить, але ці відомості дозволяють користувачеві отримати впевненість у тому, що відбувається навколо нього.
Технологія дозволяє розрізняти риси обличчя співрозмовника, що робить соціальну взаємодію більш природною і живою. До того ж окуляри прекрасно працюють в умовах низької освітленості і можуть допомогти людям з так званою нічною сліпотою.
Добровольці, що спробували окуляри в рамках первинних клінічних випробувань, залишили позитивні відгуки про новинку. Наприклад, сімдесятирічна Лін Олівер, що гуляє містом тільки з собакою-поводирем Джесс, сказала наступне: "У 20 років мені поставили діагноз пігментний ретиніт і заявили, що це захворювання одного разу призведе до сліпоти. Джесс мені дуже допомагає, але з розумними окулярами я стала отримувати ще більше: якщо моя собака зупиняється, я можу зрозуміти, чому вона це зробила і навіть визначити в якому напрямку вона буде обходити перешкоду. Ці окуляри усунули максимум стресу з мого життя".
Подальші випробування будуть дещо складніші. Групу з 30 добровольців з поганим зором помістять на спеціальний "полігон" і попросять іти, оминаючи перешкоди. Освітлення також буде контролюватися вченими. В одних випадках людей забезпечать розумними окулярами, а в інших попросять користуватися звичними методами. Після закінчення цього етапу добровольці спробують зорієнтуватися в торговельному центрі.
У 2013 році проводили випробування попередньої моделі прототипу з участю 20 добровольців. Третина з них заявили, що побачили світ зовсім по-новому і звикли до технології дуже швидко.
В даний час окуляри все ще дещо громіздкі. Трохи пізніше розробники планують зменшити і полегшити корпус та встановити ринкову вартість на рівні простенького смартфона. !zn
Читайте також:
Створено кільце, яке допоможе сліпим читати
Окуляри Google Glass допоможуть сліпим та людям зі слабким слухом у повсякденному житті