Вчені розшифрували загадкові ієрогліфи з тунелю у стародавній столиці Хетської імперії

Поділитися
Вчені розшифрували загадкові ієрогліфи з тунелю у стародавній столиці Хетської імперії Вчені розшифрували ієрогліфи зі столиці Хетської імперії © Arkeonews
Вони були написані 3500 років тому.

Вченим вдалося розшифрувати деякі з анатолійських ієрогліфів, які були виявлені у тунелі Еркапі у Хаттуші – древній столиці Хетської імперії. Усього дослідникам вдалося знайти 249 символів віком 3500 років, повідомляє Arkeonews.

Так, згідно з заявою дослідників, ієрогліфи містять ім'я та посаду людини, яка побудувала тунель. З ієрогліфів, знайдених на західному та східному його кінцях, випливає, що за будівництво тунелю відповідала людина на ім'я Арішад.

На західному боці тунелю можна побачити символи «гори Туталія» та «дороги». Комбінація цих символів припускає, що тунель був побудований як дорога, що веде до гори Туталія.

Керівник розкопок професор доктор Андреас Шахнер розповів про два набори символів на західній стороні тунелю: «Одна група ще не повністю з'ясована, але значення однієї групи зрозуміле. Вони поєднали символи «гори Туталія» та «дороги». Ми знаємо про гору Туталія із хетських текстів. Гора Туталія – священна гора для хетів. Вона така важлива, що кілька королів взяли звідти свої королівські імена. Вважається, що символ дороги має такі значення, як дорога з Туталії, дорога, що веде до гори Туталія або дорога, що проходить через гору Туталія. Через присутність цих символів у тунелі моя гіпотеза полягає в тому, чи можемо ми пов'язати Еркапі з горою Туталія чи існує штучно побудована гора Туталія, тому що зовні, особливо якщо дивитися з рівнини, Еркапі знаходиться на найвищій точці Хаттуси і тому помітний з всіх сторін. Він розташований так, як личить священному місцю».

Він також додав, що виявлені ієрогліфи мають важливе значення для розуміння хетської доби. Шафнер називає виявлені ієрогліфи аналогом напису "я зробив це". Але вони також свідчать, що анатолійські ієрогліфи були більш поширені в Хетській імперії, ніж клинопис.

Раніше вчені виявили на клинописних табличках, знайдених у Туреччині, написи, зроблені невідомою мовою, якою ніхто не говорив уже сотні років. Її також виявили у Хаттуші.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі