Вчені розповіли про походження метеоритного кинджалу Тутанхамона

Поділитися
Вчені розповіли про походження метеоритного кинджалу Тутанхамона Кинджал Тутанхамона, виготовлений з метеоритного заліза © T. Matsui et al./Meteorit. Planet. Sci.
Дослідники гадають, що він був виготовлений не в Єгипті.

Вчені провели рентгенівське сканування кинджала, виготовленого з метеоритного заліза, який був знайдений у гробниці Тутанхамона, та змогли розповісти про його походження. Дослідники вважають, що кинджал виготовили методом низькотемпературного кування, але не впевнені, що він був виготовлений в Єгипті, повідомляє Gizmodo.

Коли археологи увійшли до поховальної камери Тутанхамона в Долині царів, серед багатств, які були поховані разом із фараоном, вони виявили кинджал довжиною близько 30 сантиметрів. Його лезо було виготовлено з заліза, що спантеличило дослідників, оскільки вважалося, що залізна доба почалася лише через 100 років після смерті Тутанхамона.

Залізні предмети, які передували широкому поширенню знань про металургію, навели вчених на думку про те, що вони можуть бути виготовлені з метеоритного заліза, яке «падало» на Землю. Такі речі високо цінувалися в Єгипті та за його межами. Так, вчені знайшли в Туреччині метеоритний кинджал, який датується ранньою бронзовою добою, за 1000 років до народження Тутанхамона. Разом з фараоном був похований не лише кинджал, а й залізний підголовник та браслет.

Дослідження, проведене у 2016 році, підтвердило метеоритне походження заліза, але залишилися питання про те, звідки це залізо взялося, і яким чином кинджал був викований. На ці запитання спробували відповісти автори нового дослідження.

Вчені направили на кинджал рентгенівські промені та визначили концентрації заліза, нікелю, марганцю та кобальту. Крім того, у почорнілих плямах на лезі було знайдено сірку, хлор, кальцій та цинк. За словами дослідників, не менш цікавим, ніж присутні елементи, був їхній розподіл.

"Ми помітили заштриховану текстуру на кинджалі, схожу на Відманштеттенову структуру, яка типова для залізних метеоритів під назвою октаедрит", - заявив співавтор дослідження Томоко Араї.

Структура Видманштеттена (названа на честь австрійського мінералога) — ефект, присутній у деяких металевих метеоритах, викликаний тим, як нікель розподіляється по об'єктах. Наявність візерунка на зброї Тутанхамона вказує на те, що кинджал був виготовлений з октаедриту, найбільшої групи залізних метеоритів.

Вчені порівняли малюнок на кинджалі Тутанхамона з малюнком на метеориті Сірахаги, який був джерелом заліза для деяких мечів імператора Тайсьо. Ймовірно, що октаедрити були джерелом заліза для зброї багатьох монархій.

Наявність малюнка на давньоєгипетському кинджалі також може розповісти про те, як він був зроблений. За словами вчених, структура Відманштеттена зникне, якщо нагріти метал до надвисоких температур.

"Ми також виявили невеликі чорні плями на поверхні. Спочатку ми подумали, що це іржа. Але виявилося, що це були сульфіди заліза, які зазвичай зустрічаються у вигляді включень у октаедритних залізних метеоритах", - додав Араї.

За словами вченого, кинджал був викований за відносно невисокої температури, близько 950 градусів Цельсія.

Хімічний аналіз не дав підказок на походження кинджалу, команда звернулася до серії табличок віком 3400 років, відомим як амаранський лист, який датує дипломатичну діяльність Стародавнього Єгипту в середині XIV століття до нашої ери. У них згадується залізний кинджал у золотих піхвах, що ймовірно, був рідкістю в ті часи. Його подарував Аменхотепу III, дідові Тутанхамона, король Мітанні, області Анатолії, коли фараон одружився з його дочкою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Можливо, що «космічний» кинджал Тутанхамона був сімейною реліквією, отриманою з-за кордону. Аналіз, проведений дослідниками, також показав, що дорогоцінне каміння в рукояті було закріплено вапняною штукатуркою, яка широко використовувалася в Мітанії, але не прижилася в Єгипті до пізнішого часу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі