Вчені розповіли, як з'явилися перші континенти Землі

Поділитися
Вчені розповіли, як з'явилися перші континенти Землі Вчені розповіли про формування континентів Землі © NASA
За словами дослідників, континенти спочатку занурилися в мантію, а потім "повстали".

Нове дослідження найдавніших порід, виявлених Землі, показало, що перші континенти нашої планети були нестабільними. Вони занурилися в мантію, перш ніж знову вибратися назовні і стабілізуватися, повідомляє Science Alert.

Це може пояснити деякі з найбільш загадкових характеристик кратонів – надзвичайно старих та стабільних частин літосфери. Вони пережили континентальні зміни та містять «літопис» давньої історії Землі.

За словами вчених з Університету Монаша в Австралії, вік кратонів, які знаходяться всередині континентів, перевищує три мільярди років. Вони сформувалися на ранній Землі та містять дані про те, як наша планета змінювалася з часом.

Вчені не мають точних даних про те, як сформувалися континенти Землі. На жодній іншій планеті нічого подібного немає. Дослідникам вдавалося виявити докази, що континенти сформувалися всередині мантії з кратонних ядер. Але єдиної думки щодо утворення кратонів немає.

На даний момент відомо про 35 кратонів, вони відрізняються жорсткістю та плавучістю в порівнянні з іншими частинами літосфери, що надає їм стійкості. Але їхній склад відрізняється від пізніших частин літосфери, які складаються з набору матеріалів та мінералів різного віку. Така неоднорідність передбачає переробку та перебудову.

У ході дослідження вчені провели моделювання, яке показало, як відбувалася еволюція Землі протягом першого мільярда років її існування. Воно показало, що перші континентальні блоки на планеті були нестабільні і занурювалися назад у мантію. Там вони розплавлялися і змішувалися з матеріалом, доки не розчинялися повністю.

Деякі фрагменти залишалися у мантії досить довго, накопичуючи шари, які надавали їм плавучості. Це може пояснити неоднорідність складу кратону: старіші породи з різних місць поєднуються з молодшими породами. Деякі з подібних фрагментів все ще можуть перебувати в мантії, чекаючи на правильний момент.

Команда вчених назвала цей механізм «масовим регіональним повторним ламінуванням» (MRR). На думку дослідників, він міг стати ключовим компонентом формування континентів на ранній Землі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі