Вчені прийшли до висновку, що сушу Землі створили перші організми планети

Поділитися
Вчені прийшли до висновку, що сушу Землі створили перші організми планети Живі організми запустили геохімічну реакцію, що спровокувало збільшення площі суші © megapix.pp.ua
Нова геофізична модель еволюції земної кори і мантії вказує на те, що ранні форми життя сприяли утворенню вулканів і гранітних порід.

Ранні форми життя Землі можуть бути відповідальними за створення більшої частини суші. До такого висновку прийшли вчені, які побудували нову геофізичну модель еволюції земної кори і мантії.

На перший погляд, це звучить неправдоподібно. Але справа в тому, що ранні форми життя могли призвести до набагато більшої ерозії. Через це набагато більша кількість води проникла у глибокі розломи у зонах субдукції, тобто в місцях, де одна тектонічна плита зараз заходить на іншу. Коли весь цей бруд змішався у мантії Землі, вода різко вступила в геохімічну реакцію і спровокувала формування вулканів і гранітних порід, які піднялися через кору і почали будівництво більш товстих шарів континентальної суші.

Група німецьких дослідників змоделювала мантію і кору ранньої Землі. Одна модель була створена з урахуванням, а інша без урахування додаткової ерозії, яку могло бути викликано корінням рослин, бактеріями та іншими організмами. З'ясувалося, що до появи життя планета мала менше суші і більше океанів, ніж вважалося раніше.

Втім, довести це не так-то просто, бо час, швидше за все, стер всі сліди такого процесу. "В цілому з'ясувати глобальне значення біологічного вимивання і ерозії дуже складно, - сказав Денис Хонінг з Інституту планетарних досліджень в Берліні. - Окрім того, показники, які можна відшукати в літературі, варіюються від "майже ніякого впливу" до значної величини. В нашій моделі ми змінювали швидкість ерозії, щоб простежити загальні тенденції".

У цій моделі, створеній спільно Хонінгом, Гендріком Гансен-Гусом Алессандро Аіро і Тільманом Споном, вирішальне значення відведено ролі води у мантії Землі. Симуляція передбачає, що коли Земля досягла віку в один мільярд років, вона мала лише невелику площу континентальної сухої мантії. Тоді живі організми запустили геохімічну реакцію, що спровокувало збільшення площі суші.

Дана робота є частиною комплексного дослідження, мета якого - краще зрозуміти, як життя і вода вплинули на еволюцію Землі.

Сейсмічні дослідження останніх років підтримують ідею, що в мантію проникає багато води через зони субдукції, а вода і живі організми допомагають ділянкам суші підніматися з "мокрої" мантії.

На думку німецьких досліджень, їхні результати, що деталізують вплив життя на геологічний розвиток Землі, можуть також допомогти у пошуках ознак життя на далеких екзопланетах. "Можна було б проводити дистанційне зондування атмосфери або топографічні дослідження поверхні, - вважають вчені. - Але вже одні тільки ознаки високої вулканічної активності при наявності вологи у мантії можуть бути вказівкою на населеність планети". !zn

Читайте також:

Життя на Землі проіснує ще 1,75 мільярда років, з'ясували британські вчені

Вчені виявили парадоксальний феномен: через глобальне потепління збільшується площа криги

Джерелом життя на Землі вчені назвали Марс

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі