У людей, котрі перехворіли на COVID-19, особливо у важкій формі, спостерігається погіршення розумових здібностей. До такого висновку прийшли дослідники з Імперського коледжу Лондона, Кембріджського та Чиказького університетів, дослідження яких опубліковано в журналі The Lancet.
У дослідженні йдеться, що повідомлення про проблеми у перехворілих були і раніше: люди скаржилися на помутніння розуму, погіршення пам'яті, розумової працездатності та інших когнітивних здібностей.
Учасники проекту протягом 2020 року складали тести на інтелект у рамках програми Great British Intelligence Test, що включає завдання на концентрацію уваги, пам'ять, емоційне сприйняття, розмірковування, планування тощо. Піддослідні відповідали на питання про коронавірус і про те, чи хворіли вони на COVID-19 і як перенесли захворювання.
Понад 12,6 тисяч з 80 тисяч респондентів повідомили, що перехворіли на COVID-19. Перехворілих розділили на три групи за тяжкістю перебігу хвороби: тих, хто перехворів вдома, був госпіталізований і тих, кого підключали до апарату штучної вентиляції легенів.
Взявши до уваги такі фактори, як стать, вік, рівень освіти і доходу, дослідники прийшли до висновку, що тим, хто перехворів на COVID-19, було складніше виконувати завдання, ніж учасникам тестування з контрольної групи. Найсильніше це виявлялося в тих, хто переніс захворювання у важкій формі.
У середньому у людей, яких підключали до ШВЛ, зведений бал інтелекту знизився на сім балів у тесті на IQ.
Минулого року Національний інститут охорони здоров'я Великої Британії повідомляв, що перехворілі на COVID-19 скаржаться на «розумове помутніння», підвищену стомлюваність, погіршення можливості відчувати смак і запах.
Також повідомлялося, що коронавірус впливає на клітини крові: жорсткість і розмір червоних і білих кров'яних тілець змінюється. Ускладнення можуть проявлятися через кілька місяців після зараження. У деяких пацієнтів спостерігається погіршення функції легень.
Детальніше про те, що з себе представляє коронавірус SARS-CoV-2, і які загрози він несе здоров'ю людини, читайте в матеріалі Сергія Жукова «Російська рулетка коронавируса» - інтерв'ю професора-анестезіолога Володимира Корсунова ZN.UA.