Великі міста у всьому світі страждають від смогу, і він забирає життя людей. За даними вчених, лише у 2019 році забруднення повітря призвело до 1,8 мільйона смертей у світі, повідомляє Phys.org.
Моделювання, яке провели вчені, показало, що 86% жителів великих міст – а це приблизно 2,6 мільярда людей – піддаються впливу дрібних твердих частинок на рівнях, які перевершують рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ).
PM2,5 – дрібні тверді частинки діаметром 2,5 мікрометра або менше – є провідним екологічним фактором ризику захворювань. Їхнє вдихання збільшує ризик передчасної смерті від серцево-судинних та респіраторних захворювань, раку легень та інфекцій нижніх дихальних шляхів.
За словами вчених, більшість жителів великих міст живуть в умовах із небезпечним рівнем РМ2,5. У ході дослідження вчені вивчили рівні дрібних твердих частинок у 13 тисячах великих міст у всьому світі з 2000 до 2019 року.
З'ясувалося, що середня зважена за населенням концентрація PM2,5 у всіх міських районах світу у 2019 році становила 35 мікрограмів на кубічний метр, що еквівалентно семиразовому перевищенню рекомендацій ВООЗ на 2021 рік.
За словами вчених, у 2019 році кожна 61 зі 100 тисяч смертей у всьому світі була пов'язана із забрудненням повітря.
Приблизно 55% населення світу живе у містах. У деяких областях спостерігається як підвищення, і зниження концентрації РМ2,5 в повітрі. Так, у Південно-Східній Азії в період з 2000 до 2019 року середня концентрація PM2,5 збільшилася на 27%. Смертність же, пов'язана забрудненням повітря, збільшилася за ці роки на 33%, з 63 до 84 на 100 000 людина.
В африканських містах концентрація PM2,5 знизилася на 18%, у європейських містах – на 21%, а у містах Північної та Південної Америки – на 29%. Водночас це не призвело до аналогічного зниження смертності від РМ2,5. За словами вчених, це свідчить про те, що інші фактори, такі як старіння населення та поганий стан здоров'я людей, є важливими факторами смертності, пов'язаної з забрудненням навколишнього середовища.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Забруднення повітря є одним із найбільших екологічних загроз здоров'ю людини, поруч зі зміною клімату. ВООЗ заявила про те, що проблема із забрудненням повітря стала ще суттєвішою, ніж раніше, і знизила максимально допустимий рівень вмісту ключових забруднюючих речовин, як, наприклад, діоксид азоту.