Вчені назвали причини падіння Хетської цивілізації

Поділитися
Вчені назвали причини падіння Хетської цивілізації Вчені розповіли про причини падіння Хетського царства © Википедия
Дослідники виявили сліди масштабної посухи.

Вчені запропонували нове пояснення раптового краху древньої хетської цивілізації. Дослідивши дерева, які були живими на той час, вони виявили свідчення посухи, що траплялася три роки поспіль, яка могла призвести до неврожаїв, голоду та хвилювань, повідомляє The Guardian.

Близько 1200 до нашої ери людство пережило серію падінь або зменшенням кількох імперій на Близькому Сході та східному Середземномор'ї. Цю подію називають крахом бронзової доби.

Однією з наймогутніших була Хетська імперія, з центром у сучасній Туреччині, яка займала також частини сучасних Сирії та Іраку.

«Мабуть, три роки поспіль був майже повний неврожай. Швидше за все, люди мали продовольчі запаси, яких вистачило б на рік посухи. Але коли вони страждали три роки поспіль, у них закінчилася їжа, яка б могла підтримувати їх», — заявила Брита Лоренцен, професор антропології Університету Джорджії та співавтор дослідження.

За її словами, це призвело до краху податкової системи, масового дезертирства хетських збройних сил та, ймовірно, масової міграції мешканців. Хетти також зіткнулися з проблемою відсутності порту чи іншого зручного шляху доставки продовольства до цього району.

Хетське царство зі столицею Хаттуса було однією з великих держав стародавнього світу протягом п'яти століть. Імперія була головним геополітичним суперником Стародавнього Єгипту за часів Нового царства.

Вчені довгий час намагалися зрозуміти, що стало причиною падіння Хетської цивілізації, а також царств у Греції, на Криті, Близькому Сході, а також ослаблення єгиптян. Серед основних гіпотез розглядали війну, вторгнення та зміни клімату. Нове дослідження може пролити світло на причини падіння Хетської імперії.

Дослідники вивчили ялівець, який ріс у цьому регіоні на той час і був зібраний для будівництва дерев'яної споруди на південний захід від Анкари близько 748 року до нашої ери. Ймовірно, вона була поховальною камерою для родича царя Мідаса, який, за легендою, перетворював на золото все, до чого торкався.

Вчені визначили поступовий перехід до більш посушливих умов у XIII-XII століттях до нашої ери. Крім того, дослідники виявили свідчення сильних посух три роки поспіль: у 1198, 1197 та 1196 роках до нашої ери, що збігається з відомим часом розпаду імперії.

Хаттуса, обнесена монументальною кам'яною стіною з брамою, прикрашеною левами та сфінксами, була спалена та закинута. Тексти, написані на глиняних табличках з використанням поширеного в регіоні клинопису та які докладно описували хетське суспільство, політику, релігію, економіку та іноземні справи, більше не оновлювалися.

Раніше вченим вдалося розшифрувати дві таблички, які знайшли в Іраку. З їхньою допомогою дослідники дізналися особливості ханаанського мови, вважався загубленим.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі