Дві стародавні глиняні таблички, які були знайдені в Іраку, дозволили вченим дізнатися про деталі ханаанського мови, яка вважався втраченою. Як повідомляє Live Science, вона на диво схожа на іврит.
Вчені оцінюють вік табличок у чотири тисячі років. На них записані фрази майже невідомою мовою аморейців родом з Ханаана — країни, територія якої зараз приблизно збігається з Сирією, Ізраїлем та Йорданією, — але які пізніше заснували царство в Месопотамії. Фрази були розміщені поруч із перекладом більш відому вченим аккадську мову.
«Наші знання про аморейську мову були настільки обмеженими, що деякі вчені сумнівалися, чи існувала вона взагалы. Але судячи з табличок, мова складно, передбачувано сформульована і повністю відрізняється від аккадської», - заявили дослідники Манфред Кребернік та Ендрю Р. Джордж.
Таблички було виявлено в Іраку близько 30 років тому, але як вони потрапили до США, невідомо. Креберник та Джордж почали вивчати їх у 2016 році, після того, як інші дослідники відмовилися.
Аналізуючи граматику та словниковий запас таємничої мови, вони визначили, що вона належить до західно-семітської сім'ї мов, до якої також входять іврит та арамейська мова, яка колись була широко поширена в регіоні, але зараз нею розмовляють лише в кілька розрізнених громадах на Близькому Сході.
Побачивши подібність між загадковою мовою і тим небагатьом, що відомо про аморейців, вчені визначили, що таблички описують аморейські фрази давньобайлонським діалектом аккадської мови.
Йорам Коен, який не брав участі в дослідженні, але стежив за його ходом, розповів, що таблички є «туристичним путівником» для носіїв аккадської мови, які хотіли вивчити аморейську.
Один примітний уривок є список аморейських богів, у якому порівнюються з відповідними месопотамскими богами, а іншому уривку докладно описані вітальні фрази.
Раніше вчені зі США та Ізраїлю дослідили древній палац, який був зруйнований приблизно 3700 років тому, та змогли з'ясувати, чому це сталося. За їхніми словами, Ханаанський палац у Тель-Кабрі зруйнував землетрус.