Вчені розповіли, чому зникла цивілізація майя

Поділитися
Вчені розповіли, чому зникла цивілізація майя Вчені вважають, що цивілізацію майя занапастила посуха © BBC Україна
На думку дослідників, тривала посуха призвела до громадянського конфлікту.

Міжнародна група вчених дійшла висновку, що Майяпан – культурна та політична столиця цивілізації майя – зазнав краху через тривалу посуху. Вона призвела до громадянського конфлікту, який, у свою чергу, спричинив політичний крах, повідомляє Science Alert.

Люди, які жили в місті, були змушені переїхати в дрібніші та безпечніші поселення.

Видання наголошує, що дослідження не лише дає нам уявлення про історію цього давнього народу. Воно також може показати нам, як зміни клімату впливають навіть на найстабільніші та найрозвиненіші спільноти.

«Багато джерел даних вказують на те, що громадянські конфлікти посилилися, а узагальнене лінійне моделювання пов'язує заворушення у місті з посухою між 1400 та 1450 роками нашої ери. Ми вважаємо, що тривала посуха загострила напруженість між фракціями, що суперничають, але наступні адаптації показують стійкість у масштабах регіону, гарантуючи, що політичні та економічні структури майя проіснували до контакту з європейцями на початку XVI століття нашої ери», — пишуть дослідники у своїй опублікованій статті.

Вчені вивчили дані про зміни у складі населення, кліматичні зміни та раціон древніх майя, які були отримані в ході попередніх досліджень. До них також додали новий аналіз останків людей на наявність ознак травм, які б вказували на збройний конфлікт.

Вчені виявили кореляцію між зростанням кількості опадів та чисельністю населення в регіоні, а також зменшенням опадів та посиленням конфліктів. За словами дослідників, тривала посуха у 1400-1450 роках призвела до того, що мешканці покинули Майяпан.

Вчені вважають, що нестача води вплинула на методи ведення сільського господарства та торговельні шляхи, створивши додаткове навантаження на мешканців міста. У міру того, як їжі ставало дедалі менше, а ситуація ставала дедалі небезпечнішою, мешканці дедалі частіше вмирали чи переїжджали до інших поселень.

Дослідники зазначили, що в останній братській могилі, викопаній перед тим, як місто було остаточно покинуто, більшість останків належала членам родини Кокомів (голова держави). Вони загинули внаслідок суперництва з іншими угрупованнями та загальної соціальної напруженості.

"Наші результати підтверджують інституційний крах Майяпана між 1441 і 1461 роками нашої ери, який став наслідком громадянського конфлікту, викликаного політичним суперництвом і амбіціями, а також укорінений в соціальній пам'яті народів Юкатека, чиї свідоцтва ввійшли в письмові записи раннього колоніального періоду", - заявили дослідники.

Раніше вчені з Університету Цинциннаті з'ясували, чому мешканці залишили стародавнє місто майя Тікаль. За їхніми словами, розташування міста було не надто вдалим з погляду водопостачання, тому його мешканці покладалися лише на дощову воду.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі