Вчені з Університету Бен-Гуріона в Ізраїлі провели експерименти з «керованим рибою транспортним засобом» (Fish Operated Vehicle, FOV). В результаті вони довели, що риби здатні орієнтуватися навіть у абсолютно нехарактерному для них середовищі, повідомляє Naked science.
Дослідники сконструювали FOV, щоб змусити риб діяти у нових їм умовах. Цей пристрій був невеликим акваріумом на рухомій колісній платформі. Всередині акваріума за рибами спостерігала камера, комп'ютер спрацьовував щоразу, коли вони підпливали до однієї зі стін. У результаті акваріум рухався в тому чи іншому напрямку. Вчені також обладнали систему лідаром, який фіксував небезпечне зближення із перешкодами.
Дослідники проводили експерименти з шістьма золотими рибками, які тренувалися по півгодини тричі на тиждень. Вони керували FOV і отримували нагороду щоразу, коли приводили його до стінки приміщення, пофарбованої в яскраво-рожевий колір.
Рибки не тільки швидко навчилися спрямовувати свій «транспортний засіб» у потрібному напрямку, а й справлялися з цим завданням щоразу все швидше та точніше. Вчені також використовували цілі інших кольорів та розміщували акваріум у різних куточках лабораторії, щоб підтвердити, що риби справді навчилися орієнтуватися у просторі, а не просто запам'ятали правильну послідовність дій. Рибки справлялися і з таким завданням.
Тобто риби можуть успішно наближатися до мети з різних кутів і різної дистанції, потрібним чином коригуючи свої дії. Вчені вважають, що це свідчить про те, що тварини використовують здібності до навігації та ментальні репрезентації навколишнього простору, які працюють як у воді, так і на суші — в нестандартній обстановці.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені з Університету Тренто в Італії провели експеримент зі смугастими бризгунами та з'ясували, що ці риби можуть розрізняти числа. У ході експерименту риби мали стріляти водою у зображення на моніторі.