У Росії у 2014 році з'явиться державний інтернет-пошуковик

Поділитися
У Росії у 2014 році з'явиться державний інтернет-пошуковик У Росії в 2014 році з'явиться державний інтернет-пошуковик
Ідея створення "державної пошукової системи" з'явилася у 2008 році після війни у Грузії. Інформація у новинних розділах пошукачів не завжди відповідала офіційній і при цьому мала великий резонанс. Тоді і стало зрозуміло, що пошуковик може стати потужним медіаресурсом і використовуватися як агрегатор потрібних Кремлю новин.

У 2014 році у рунеті запрацює нова пошукова система "Супутник", яку розробляє "Ростелеком", розповіли працівники кількох інтернет-компаній. Знаходитися цей пошуковик буде за адресою: sputnik.ru. Зараз "Ростелеком" активно наймає розробників у великих компаніях рунета - "Яндексі", Mail.ru Group, Google тозо. Пошуковик дороблять через 3-4 місяці і будуть просувати "на державному рівні" - з допомогою встановлення за замовчуванням в органах влади і держкомпаніях.

Представники "Ростелекома" проводять співбесіди з розробниками "Яндекса" і Mail.ru Group, підтвердили джерела в цих компаніях. Співробітник Google повідомив, що про хантинг з боку держоператора не чув, але в російській Google майже немає програмістів, які займаються саме пошуком: вони всі у Каліфорнії.

Розробкою пошукової системи займається компанія "КМ медіа", куплена "Ростелекомом" у 2012 році через дочірній "РТКомм", розповідають співробітник інтернет-компанії і джерело в "Ростелекомі". До цього "КМ медіа" входила до холдингу "КМ онлайн", що володіє найстарішим порталом рунета km.ru та інтернет-енциклопедією "Кирило і Мефодій". А курирує проект Олексій Басов, призначений віце-президентом "Ростелекома" навесні цього року. Раніше Басов багато років очолював систему контекстної реклами "Бігун". Представник "Ростелекому" відмовився від коментарів.

Пошуковик мав бути запущений в I кварталі 2014 року, підтвердила людина з "Ростелекома". Однак терміни може бути змінені, як і назву. За його словами, пошуковий проект існує в "Ростелекомі" близько трьох років, але активна розробка йде останні 1,5-2 роки. За цей час компанія інвестувала близько 20 млн дол. і проіндексувала приблизно половину російського інтернету. До нового року рунет буде проіндексовано весь, а от вихід на інші ринки - питання майбутнього.

Ідея створення "державної пошукової системи" з'явилася у 2008 році в адміністрації тодішнього президента РФ Дмитра Медвєдєва. Це сталося після війни у Грузії. Інформація у новинних розділах пошукачів не завжди відповідала офіційній і при цьому мала великий резонанс. Тоді і стало зрозуміло, що пошуковик може стати потужним медіаресурсом і використовуватися як агрегатор потрібних державі новин. У тому ж році бізнесмен Алішер Усманов хотів придбати частку в "Яндексі" - найбільшому російському пошуковику з часткою понад 60% в рунеті.

А в липні 2010 року тодішній міністр зв'язку Леонід Рейман підтвердив, що державі небайдужий проект створення нового інтернет-пошукача - створювати його повинні приватні компанії, але під наглядом Мінкомзв'язку. Проект оцінювався у 100 млн дол. Вже тоді обговорювалася можливість нарощування частки ринку держпошуковика через його встановлення як основного в держустановах.

Очікується, що встановлюватися пошуковик буде на добровільних засадах. "Ростелеком" не хоче користуватися адміністративним ресурсом і буде просувати пошуковик ринковими методами, обіцяє джерело у "Ростелекомі": "Ми хочемо, щоб ним користувалися звичайні користувачі мережі". Ніякої фільтрації небажаного державі контенту в новому пошуковику не передбачено, стверджує він. Буде лише звичайний захист користувачів від вірусів та інших загроз - на рівні конкурентів.

Останнім часом російська держава турбувалася безпекою користувачів рунета. Наприклад, минулого літа було прийнято закон про захист дітей від шкідливої інформації: за ним оператори повинні блокувати сайти, помічені у пропаганді наркотиків, самогубств та педофілії. Нещодавно Ліга безпечного інтернету, раду якої очолює екс-міністр зв'язку РФ Ігор Щеголєв, почала перевіряти пошуковики, що працюють в Росії. Про проект "Ростелекома" виконавчий директор ліги Денис Давидов не знає: ліга, за його словами, займається оцінкою безпеки вже активних пошукачів та планує разом з Національним рейтинговим агентством скласти їхній рейтинг. Буде оцінюватися те, як пошукові системи гарантують безпеку громадян від шкідливого контенту - інформації про наркотики, самогубства або екстремізм. Наприклад, Google у своїй видачі в Росії при запиті "купити нар..." видає користувачам підказку "купити наркотики в москві", а у "Яндекса" такої підказки немає, зауважує Давидов. Інший показник, який буде враховуватися у рейтингу: як пошуковики реагують на скарги користувачів або державних органів і наскільки швидко видаляють посилання на незаконний контент.

Створення якісної пошукової системи - це такий масштабний проект, як і, наприклад, проведення Олімпіади, міркує представник "Яндекса" Ася Мелкумова. Планка якості, особливо в Росії, де багато років конкурує кілька пошукових компаній, - дуже висока. І це не стільки питання інвестицій, скільки результат системної роботи талановитої команди - знайти і зібрати таку команду дуже непросто, великі компанії самі навчають перспективних співробітників, продовжує вона. Пошукові сервіси такого рівня, як у "Яндекса", є ще у кількох компаній в світі, і зараз всі великі гравці розвивають машинне навчання і системи розподілених обчислень, персоналізацію, комп'ютерний зір і мовні технології, безпеку і регіональність пошукової видачі. Вирішення складних завдань і рухає розвиток пошуку і це результат багаторічної праці, резюмує Мелкумова.

"Не дуже вірю в успіх цієї пошукової системи: пошук - технологічно об'ємна розробка. "Ростелеком" раніше не мав досвіду в створенні інтернет-проектів, до того ж це важкий для просування продукт, погоджується віце-президент і технічний директор Mail.ru Group Володимир Габрієлян. Але в будь-якому випадку новина про розробку ще одного пошукача є позитивною для всіх гравців, хоча б з точки зору ринку праці фахівців в області пошукових технологій, вважає він. !zn

Читайте також:

Yahoo! обігнала Google за відвідуваністю

Google і Facebook відхопили 70% виручки мобільної реклами

В Росії Google і YouTube назвали лідерами з пропаганди суїцидів

Facebook запустить свій пошуковик

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі