Новий телескоп "Джеймс Вебб" пережив "космічну ДТП". Між 23 та 25 травня в один з сегментів його головного дзеркала врізався мікрометеорит, повідомляє NASA.
В агентстві заявили, що після первісної перевірки команда місії дійшла висновку, що телескоп все ще працює на рівні вище за очікуване. Разом з тим, зіткнення мало певний вплив на отримані дані. Більш ретельний аналіз та вимірювання ефективності роботи апарату продовжуються.
Агентство зазначає, що подібні зіткнення триватимуть упродовж усієї місії телескопа у космосі. Вчені були готові і проводили тестування дзеркал апарату ще на Землі.
Після успішного запуску, розгортання дзеркал і налаштувань телескопа характеристики «Джеймса Вебба» все ще перевищують очікування, обсерваторія все ще може виконувати наукові завдання, для яких була створена.
Дзеркало "Джеймса Вебба" було спроектовано таким чином, щоб витримати бомбардування мікрометеоритами – частинками, розмірами з пил, що летять на екстремальних швидкостях. Під час будівництва обсерваторії фахівці проводили моделювання, а також реальні тести на зразках дзеркал, щоб з'ясувати, як можна їх зміцнити. Разом з тим, зіткнення, яке сталося насправді, було сильнішим, ніж симуляції на Землі.
"Джеймс Вебб" також здатний визначати та регулювати положення дзеркал, що дозволяє скоригувати результат зіткнень. Регулюючи положення пошкодженого сегмента, інженери можуть компенсувати частину спотворення. Це мінімізує ефект будь-якого впливу, хоча не всі зміни можна компенсувати таким чином. Інженери вже виконали перше таке коригування для сегмента C3, що нещодавно постраждав, і додаткові заплановані коригування дзеркал продовжуватимуть доопрацьовувати цю корекцію.
Нагадаємо, розробка телескопа почалася ще 1996 року. Спочатку планувалося, що його запустять у 2007 році, але місія зіткнулася з низкою переносів та відстрочок. Через це збільшився бюджет проєкту, на даний момент він оцінюється в 9,7 мільярда доларів, 861 мільйон з яких буде направлений на його підтримку протягом перших п'яти років після запуску.
«Джеймс Вебб» займатиметься вивченням галактик раннього Всесвіту, дослідженням утворення нових зірок та спостереженням за планетами Сонячної системи.
Запуск телескопа кілька разів переносили і минулого року. Так, планувалося, що його запустять 18 грудня, потім старт перенесли на 22 грудня, а згодом – на 24 грудня. Запуск відбувся 25 грудня.