Роскосмос хоче запустити німецький телескоп на орбіті без дозволу власників

Поділитися
Роскосмос хоче запустити німецький телескоп на орбіті без дозволу власників Рогозін вважає, що у Роскосмоса є право на крадіжку німецького телескопу
Німецькі вчені відключили обладнання після вторгнення Росії в Україну.

У 2019 році Роскосмос спільно з Інститутом позаземної фізики Макса Планка запустив обсерваторію «Спектр-РГ» з космічним телескопом eROSITA. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну німецькі вчені відключили обладнання. Але голова російського космічного агенства Дмітрій Рогозін вирішив включити його без дозволу німецьких колег, повідомляє НВ.

У 2019 році на ракеті «Протон» з космодрому Байконур було запущено телескоп «Спектр-РГ». Ця обсерваторія є спільним проектом Європейського космічного агентства та Роскосмосу. Російська сторона забезпечувала доставку телескопа до точки Лагранжа L2, а також надала допоміжний телескоп ART-XC.

Але ключовий інструмент обсерваторії, рентгенівський телескоп eROSITA, є власністю Інституту позаземної фізики Макса Планка.

Радянські вчені розробляли «Спектр-РГ» ще з 1980-х років, але остаточно завершити проєкт і запустити його в космос вдалося лише за допомогою Європейського космічного агентства через 30 років. Дані, отримані телескопом ART-XC, належать Інституту космічних досліджень російської академії наук. Але спостереження рентгенівського телескопа eROSITA німецькі вчені планували ділити з російськими колегами.

Після вторгнення Росії в Україну німецькі вчені відключили телескоп на обсерваторії. Але на початку червня Рогозін наказав відновити роботу eROSITA.

«Нам потрібна працююча обсерваторія, а не знеструмлений шматок заліза і сталі, який марно бовтає за півтора мільйона кілометрів від Землі, тому досить танцювати під дудку західних істеричних партнерів і вітчизняних колабораціоністів, керуючись виключно національними інтересами», — заявив він.

Рогозін стверджує, що обсерваторія була створена російськими інженерами та запущена російськими ракетниками, на що знадобилася велика кількість фінансових та матеріальних ресурсів.

Але президент Російської академії наук Алєксандр Сєргєєв заявив про те, що самостійне включення інструменту Роскомосом може завдати шкоди телескопу.

«Наше управління eROSITA — це справа непроста і в якомусь сенсі навіть ризикована. Тому що не ми цей пристрій створювали і не ми його експлуатували. Ця техніка дуже серйозна, унікальна, і наші вчені мають побоювання, чи зуміємо ми в принципі правильно керувати? Колеги висловлюють стурбованість у зв'язку з тим, чи ми не зіпсуємо цим прилад», — сказав Сергєєв.

Російський популяризатор космосу Віталій Єгоров, який залишив країну-агресор, заявив про те, що російським вченим заради отримання знань про космос потрібно буде порушити ключову заповідь «не вкради».

«Роскосмос - порушить, він це вже не раз робив, а ось чи пройдуть цей іспит на порядність і людяність вчені Інституту космічних досліджень РАН - подивимося», - заявив Єгоров.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі