Вчені з Єльського університету вивчили роботу біологічного годинника людини, який отримав назву GrimAge, який допомагає оцінити біологічний вік людини, відстежуючи хімічні зміни в ДНК, що виникають у міру того, як людина старішає. Виявилося, що хронічний стрес негативно впливає на його роботу, повідомляє Naked science.
У дослідженні вчених взяли участь 444 особи віком від 19 до 50 років. Кожна з них здала кров на аналіз визначення маркерів загальної оцінки стану здоров'я. Учасники дослідження заповнювали опитувальники, котрі дозволяли визначити загальний рівень стресу.
Виявилося, що стрес змушує цей годинник «йти швидше». Навіть після того, як вчені виключили такі фактори, як паління, індекс маси тіла, рівень заробітку, ця залежність продовжувала підтверджуватись. В учасників, з хронічним високим рівнем стресу, відзначалися не лише маркери, пов'язані з більш «старшим» біологічним віком, а й інші фізіологічні зміни, наприклад, інсулінорезистентність.
За словами дослідників, цей ефект можна послабити за рахунок регулювання свого емоційного стану та підвищення самоконтролю. В учасників, у яких відзначали вищі бали за цими двома параметрами, меншою мірою виявлялися зміни, пов'язані з хронічним стресом.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені з Медичної школи Перельмана Пенсільванського університету (США) заявили про те, що циркадні ритми чоловіків та жінок працюють по-різному. Виявилося, що перші сприйнятливіші до порушення біоритмів і більше люблять поспати після обіду.