Сейсмолог розповіла, чому землетрус у Туреччині був таким руйнівним

Поділитися
Сейсмолог розповіла, чому землетрус у Туреччині був таким руйнівним Вчені розповіли, що викликало землетрус у Туреччині © Getty Images
Сейсмічні хвилі зафіксували сенсори по всьому світу.

6 лютого на південному сході Туреччини, неподалік кордону з Сирією, стався надзвичайно сильний землетрус магнітудою 7,8. Сейсмічні хвилі були зареєстровані датчиками по всьому світу, можна було спостерігати їхнє поширення по всій Європі, включаючи Велику Британію.

Внаслідок землетрусу були зруйновані будівлі, загинули щонайменше 4,5 тисячі осіб, є дані про руйнування газопроводів, що призвело до виникнення пожеж.

Дженні Дженкінс з Департаменту наук про Землю Даремського університету розповіла, чому землетрус був таким руйнівним, пише Science Alert.

Цей район Туреччини схильний до землетрусів, оскільки знаходиться на перетині трьох тектонічних плит: Анатолійської, Аравійської та Африканської. Аравійська рухається на північ, через що Анатолійська плита, де знаходиться Туреччина, відтісняється на захід. Рух тектонічних плит створює тиск на зони розломів на їхніх межах. Саме раптовий викид цього тиску викликає землетруси та струси землі.

Землетрус 6 лютого, ймовірно, стався на одному з основних розломів, що знаходяться на кордонах між Анатолійською та Аравійською плитами: або Східно-анатолійський розлом, або розлом Мертвого моря. Вони обидва є "зсувними розломами", тобто, вони пристосовуються до руху плит.

Хоча в цьому регіоні відбувається багато землетрусів, викликаних рухом тектонічних плит, що продовжується, останній землетрус був таким руйнівним через кількість енергії, яка вивільнилася. За даними Геологічної служби США, з 1970 року в межах 250 кілометрів від цього місця сталися лише три землетруси магнітудою понад шість.

Подія 6 лютого з магнітудою 7,8 значно більша, ніж ті, які відбувалися в цьому районі раніше, вивільняючи більш ніж удвічі більше енергії, ніж найсильніший землетрус, який був зареєстрований у регіоні раніше (магнітуда 7,4).

Сучасні сейсмологи використовують шкалу моментної магнітуди, яка є кількістю енергії, що виділяється землетрусом (шкала Ріхтера застаріла, хоча іноді її помилково цитують в новинах).

Ця шкала нелінійна: кожен крок вгору є вивільненням енергії, яка в 32 рази більша за попередній. Це означає, що магнітуда 7,8 насправді вивільняє приблизно в 6000 разів більше енергії, ніж помірніші землетруси магнітудою 5, які зазвичай відбуваються в цьому регіоні.

Ми схильні вважати, що енергія землетрусу виходить з епіцентру, але насправді вона пов'язана з рухом уздовж лінії розлому. Чим сильніший землетрус, тим більше зміщується лінія розлому.

Для землетрусу магнітудою 7,8, ймовірно, спостерігався рух на території 190 кілометрів завдовжки та 25 кілометрів завширшки. Тобто струс землі відчувався на дуже великій площі.

За наявними оцінками, сильні поштовхи, достатні для того, щоб завдати шкоди, відчули 610 тисяч людей на відстані до 80 кілометрів на північний схід уздовж кордону тектонічної плити. Легкі поштовхи відчували навіть у Стамбулі, що на відстані 810 кілометрів, а також у Багдаді (800 кілометрів) та Каїрі (950 кілометрів).

Після великих землетрусів спостерігається серія дрібніших, відомих як афтершок. Вони виникають, оскільки земна кора пристосовується до змін напруги. Вони можуть спостерігатися протягом кількох днів і навіть років.

У перші 12 годин після першого поштовху на південному сході Туреччини сталося одразу три інші землетруси магнітудою понад 6,0. Перший був магнітудою 6,7, він відбувся лише через 11 хвилин після першого поштовху, і були сотні афтершоків меншої магнітуди. Пізніше вранці ще один землетрус магнітудою 7,5 стався далі на північ в іншій, але сусідній системі розломів: розломі Сюргю.

За словами Дженкінс, цей землетрус був достатньо потужним, щоб вважатися окремою подією, але швидше за все він був викликаний першим землетрусом, хоч і призвів до появи серії афтершоків.

Хоча афтершоки зазвичай значно менші за основний поштовх, вони можуть мати не менш руйнівні наслідки, ще більше пошкоджуючи інфраструктуру, що постраждала від першого землетрусу, і ускладнюючи рятувальні роботи.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі